Home » چالش‌هایی که هنگام خرید لوله داربست با آن مواجه می‌شوید

چالش‌هایی که هنگام خرید لوله داربست با آن مواجه می‌شوید

by adminn1
0 comment
لوله داربست

چالش‌هایی که هنگام خرید لوله داربست با آن مواجه می‌شوید لوله داربست سازه فلزی است که استفاده گسترده‌‌ای در ساخت‌و‌ساز دارد. برای دسترسی به نقاط مختلف یک ساختمان، به‌عنوان نخاله‌ گیر و جان‌…

لوله داربست سازه فلزی است که استفاده گسترده‌‌ای در ساخت‌و‌ساز دارد. برای دسترسی به نقاط مختلف یک ساختمان، به‌عنوان نخاله‌ گیر و جان‌ پناه و کمک به نگهداری سازه در برخی پروژه‌ها مثل پل‌سازی، از لوله‌های داربست استفاده می‌شود. این سازه برای غرفه‌‌های نمایشگاهی و رمپ‌‌های اسکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین علت بازار خرید و فروش آن داغ و گسترده است. اما توجه به برخی نکته‌ها برای خرید آن بسیار مهم است؛ از این رو، درادامه به لوله‌های داربستی، کاربردها و چالش‌هایی که هنگام خرید پیش روی شماست، میپردازیم.

لوله داربستی چیست؟

لوله‌ داربست، لوله‌ای است که بیشتر برای ساخت داربست مورد استفاده قرار می‌گیرد به همین دلیل به طور کلی با نام لوله داربستی در صنعت شناخته می شود. این لوله‌ ها از جنس فولاد یا فولاد گالوانیزه، در آلیاژها و اندازه‌‌های مختلف، در ۲ نوع بدون‌‌ درز و درزدار ساخته می‌شوند.

لوله‌‌های بدون‌ درز، مقاوم‌‌تر و ایمن‌‌تر هستند؛ به‌‌ همین دلیل قیمت بالاتری دارند. همچنین با توجه به نوع کاربرد، لوله‌ ها به‌ صورت سبک یا سنگین ساخته می‌شوند و هر دو نمونه آن به‌ عنوان لوله‌‌های داربستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وزن آن نیز، در قیمت لوله داربست موثر است. چیزی که در مورد لوله‌‌های داربستی اهمیت دارد، میزان مقاومت و استحکام آن‌هاست که برای سنجش این موارد، آزمایش‌های خاصی روی آن ها انجام می‌شود. این لوله‌ها با بست‌های مخصوص به همدیگر متصل می‌شوند و سازه ی داربست را می‌سازند. نحوه اتصال و کیفیت این لوله‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و ساخت آن به تخصص نیاز دارد.

خرید لوله داربست و چالش‌های آن

بازار خرید لوله داربست با توجه به گستردگی موارد مصرف آن به خصوص پروزه‌های متعدد ساخت‌و‌ساز بسیار داغ است اما ممکن است که موقع خرید با چالش‌‌هایی روبه‌‌رو شوید.

لوله‌های‌ داربستی را کیلویی بخریم یا شاخه‌ای؟

لوله‌‌های داربستی هم به‌ صورت کیلویی و هم به‌ صورت شاخه‌‌ای به فروش می‌رسد. اما خرید کیلویی آن به خصوص در نمونه‌های نو بهتر است چرا که ممکن است برخی فروشنده‌ها به هدف افزایش سود خود، لوله‌ها را با قطر و ضخامت کمتر بسازند و به مشتری تحویل دهند.

لوله‌‌های داربست چند کیلویی بخریم؟

توجه به وزن لوله‌ی داربست موقع خرید بسیار مهم است. وزن این لوله‌ها در وزن نهایی داربست و همچنین قیمت آن تاثیر دارد، معمولا لوله‌ها را در وزن ۱۴ تا ۱۷ کیلویی می‌سازند.

باید گفت که قیمت لوله داربست ۱۴ کیلویی به واسطۀ وزن کمترش پایین‌تر بوده و کار با آن نیز راحت‌‌تر است. اما این لوله‌‌ها کاربردهای کمتری دارند. معمولاً لوله‌‌های داربست‌ ۱۷ کیلویی برای سازه‌های مرتفع‌تر پیشنهاد می‌شود.

مشخصات لوله‌های داربستی استاندار و با کیفیت چیست؟

بهتر است لوله داربستی از با کیفیت‌‌ترین ورق موجود یعنی ورق فولاد مبارکه ساخت شده باشد.  قطر خارجی آن ۴۸ و ضخامت آن بین ۱.۸ تا ۳ میلی‌متر باشد. طول آن ۶ متر باشد. دقت کنید که در برخی مواقع به جای ۶ متر، لوله ۵.۹۰ یا ۵.۸۵ به مشتری تحویل داده می‌ شود که می‌ تواند مشکلات زیادی را برای شما ایجاد کند.

لوله داربستی دست دوم بخریم یا نو؟

لوله‌‌های داربستی دست دوم قیمت کمتری دارند اما خرید آن‌ها توصیه نمی‌ شود. به این علت که ممکن است آسیب‌ دیده، زنگ‌ زده و یا تاب‌ خورده باشد و شما موقع خرید متوجه این مشکلات نشوید. این آسیب ها با توجه به این که استحکام سازه داربست مستقیما در ارتباط با سلامت و جان افراد است اهمیت دو چندان پیدا می کند. علاوه بر این لوله‌های داربستی دست دوم ضمانت کیفیت ندارند و نصب آن ها نیز به عهده ی خریدار خواهد بود.

خرید لوله داربست

۵ نکته پیش از خرید لوله داربست

۱.نوسانات قیمت لوله داربست

قیمت لوله‌‌های داربست‌ به وزن و کیفیت ورق استفاده شده در آن بستگی دارد. عوامل متعددی بر نوسانات قیمت لوله داربست اثرگذار هستند. مواردی چون جنس لوله، قیمت ورق مصرفی برای تولید، برند یا کارخانه تولیدکننده، سایز و ضخامت لوله ها و بسیار عوامل خارجی چون قیمت ارز و حتی میزان عرضه و تقاضا. باتوجه به تاثیر زیاد جنس ورق، برای این محصولات از آلیاژهای مقاوم و ارزان قیمت استفاده می‌شود. به عنوان مثال قیمت لوله استیل برای این منظور حتی باتوجه به عمر مفید طولانی  و مقاومت زیادی که دارد هم به صرفه نیست.

بین تمامی این موارد شاید بتوان گفت ضخامت با تاثیر مستقیمی که بر قیمت، در زمان خرید لوله داربست دارد، مهم ترین عامل است. دو نمونه لوله‌های داربستی ۱۴ و ۱۷ کیلویی پرکاربرد‌ترین نمونه‌های لوله داربستی در صنعت هستند. قیمت لوله داربست ۱۷ کیلویی به واسطه ی اختلاف ۳ کیلویی که با نمونه ۱۴ کیلویی دارد قطعا بیشتر خواهد بود. اما برای سازه حساسی چون داربست که مستقیما با سلامت و جان افراد درارتباط است قیمت به تنهایی نمی تواند ملاک مناسبی برای خرید باشد و تمامی جوانب با دقت بالایی باید سنجیده شود.

۲.نوع لوله داربست

لوله‌های داربستی براساس اجزای تشکیل دهنده‌ی سازه، نحوه‌ی نصب و مورد مصرف تقسیم می شوند. داربست مثلثی، چکشی ستاره‌ای، چکشی کاسه‌ای، معلق، پایه‌دار، تک و دوبل از جمله متداول‌ترین انواع داربست هستند. که هرکدام برای شرایط خاصی مناسب‌تر و کاربردی‌تر هستند. برای مثال:

داربستهای مثلثی با فریمهای نر و ماده شکلشان عموما برای پل‌سازی مورد استفاده قرار میگیرند چرا که نصب آنها بسیار ساده و سریع است.

داربست چکشی ستاره‌ای به لطف سرجک‌های قابل رگلاژی که درقسمت بالا و پایینی آن نصب میشود برای هر نوع ارتفاع قابل تنظیم است. و به راحتی می توان در آنها اختلاف تراز ایجاد کرد. این ویژگی باعث شده داربست‌های چکشی ستاره ای برای ساختمان‌های مرتفع نمونه‌هایی مناسب و کاربردی باشند.

یا داربست‌های معلق که برای مواقعی که امکان نصب داربست بر روی زمین وجود ندارد مورد استفاده قرار می گیرند. این داربست ها بر روی نما و در امتداد طول ساختمان تغییر ارتفاع داده و حرکت می کنند.

داربست

3.کارخانه تولید کننده

کارخانه تولید کننده لوله داربست و حتی مجموعه تامین کننده آن چون گروه صنعتی صبا با توجه به این که تا پیش از خرید، خریدار امکان مشاهده و بررسی کیفیت نمونه ی خریداری شده را ندارد، بسیار مهم است. شهرت و نام خوب کارخانه ی تولیدکننده به خریدار این تضمین را می دهد که بدون نیاز به بررسی کیفیت پیش از خرید نسبت به کیفیت محصول اطمینان خاطر داشته باشد.

مجموعه تامین کننده نیز با در نظر گرفتن نکات ریزی که شاید خریدار به آنها توجه نداشته باشد نقش مهمی در انتخاب لوله درست باکیفیت دارد. آنها در طولانی مدت و به لطف فروش زیادشان با چالش‌هایی مواجه شده اند که شاید خریدار با آن ها مواجه نشده باشد و راهکاری برای حل آن نداشته باشد. اما این شرکت ها به کمک تجربه ای که در این زمینه دارند به راحتی راهکار مناسب مواجه با این چالش ها را بیابند.

سخن پایانی

همان‌طور که توضیح دادیم کاربرد لوله‌های داربستی بسیار متفاوت و متنوع است. خود این لوله‌ها نیز انواع متفاوتی دارند، گرچه شامل طیف گسترده‌ای نمی‌شوند اما حتی تفاوت‌های کم و کوچک آن‌ها هم تاثیر قابل‌توجهی در ویژگی و عملکرد نهایی آن‌ها دارد. به همین خاطر در زمان خرید، لوله حتماً باید با توجه به کارکرد و ویژگی‌های خود لوله انتخاب شود تا بهترین و مناسب‌ترین عملکرد را داشته باشد.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram