2021 Mercedes-AMG E63 S İncelemesi

Resimlerdeki araba, o zamanlar takıntılı olduğum hiçbir şeye benzemiyordu. 1986, Ferrari 288 GTO, Lamborghini Countach ve güçlü Porsche 930 Turbo’nun baş döndürücü dönemiydi. Çocukken, duvarlarıma açıkça egzotik sıvalar yapıştırmıştım. Ama Car and Driver’ın Aralık sayısında en çok merak ettiğim konu dört kapılı bir sedandı. Bu makine, bağımsız tuning firması AMG’nin beş kişilik yeri olan bir süper araba yok eden silaha dönüştürdüğü, Avrupa’ya özel bir Mercedes 230E olan orijinal Hammer’dı.

Sonuçta AMG öyle bir isim yaptı ki, Mercedes-Benz şirketi doğrudan satın aldı ve test ettiğim 2021 AMG E63 S Sedan, yıllar önce beni büyüleyen Hammer’ın manevi varisi oldu. AMG’nin meraklı köklerine bir selam olarak, her AMG V8 tek bir teknisyen tarafından elle monte edilir ve son cıvata spesifikasyona göre torklandığında, üstüne adının kazındığı bir plaket yapıştırılır. Bu kişisel dokunuş, AMG E63 S’yi sıra dışı yapan birçok unsurdan sadece biri ve Mercedes-Benz’in “ya da en iyisi” sloganını ne kadar ciddiye aldığını vurguluyor.

2021 Mercedes-AMG E63 S İç Mekan

E63 S’nin kabini bir otomotiv tasarımı şaheseridir ve dünya tabanlı bir araçtan çok lüks bir uzay gemisi hissi verir. Yıldızlararası hava, gösterge panelinin kenarından ön panelin ortasına kadar kusursuz bir şekilde uzanan ve bilgileri çarpıcı 4K netliğinde sunan devasa dijital ekranla daha da artıyor. Her ne kadar güzel olsa da asıl püf noktası, Mercedes tasarımcılarının aynı anda ne kadar iyi bir ekran alanı ve ön camdan engelsiz bir görüş sağlayabildikleri. Günümüzde bilgi-eğlence ekranı ön panelin üzerine çıkıyor ve bu da aracın entegre bir parçası olmaktan çok, takılı bir aksesuar gibi görünmesini sağlıyor. E63 S’de durum böyle değil ve hem zarafeti hem de sadeliği ile ferahlatıcı.

2021 Mercedes-AMG E63
Mercedes-AMG E63

Test cihazımın renk paleti, piyano siyahı konsol çevresi, karmaşık beyaz dikişler ve ince kontrast parçaları sağlayan zevkli LED aydınlatma ile çoğunlukla gri tonlardan oluşuyordu. Bu kalibredeki bir arabadan bekleyeceğiniz gibi, malzeme kalitesi mükemmeldi ve bir temas noktası ince deri veya ipeksi pürüzsüz Alcantara değilse, güzel işlenmiş bir metaldi. Konuşma konusu olan mesele? Açılışta A sütunlarının altındaki bölmelerden çıkan muhteşem Burmester hoparlörler. Belki bunu yapmalarının bir nedeni vardır, ancak bu sadece güzel bir şey olsa bile şikayet edilecek bir şey olmadığı kesin. Hava akışını havalandırma deliklerinden yönlendirmek için kullanılan küçük saplar bile küçük mücevher parçaları gibi hissettirdi ve bu aracın her bir alanına giren işçilik seviyesini iletti. Kabinin en sevdiğim kısmı, ön panele ve kapı panellerine sarılarak iç mekanın tüm unsurlarını güzel bir şekilde birbirine bağlayan organik olarak akan karbon fiber kaplamaydı. Sürücü ve ön yolcu koltukları hem ısıtmalı hem de soğutmalıydı ve ayrıca, zaten son derece rahat olmadığınız olası bir durumda masaj özelliği vardı. Ayrıca 1.80’den uzun olmama rağmen arka koltuklarda hâlâ bolca yerim olduğunu belirtmekte fayda var.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Apple CarPLay, Android Auto ve SiriusXM hepsi gemideydi ve yerel MBUX sistemini kullanmayı bir zevk olarak buldum. Sürücülerin adres söylemesine, sıcaklığı ayarlamasına veya radyo istasyonunu değiştirmesine olanak tanıyan sesli kontrol kusursuz çalıştı. Sadece “hey Mercedes” deyin, araba cevap verecektir. Çoğu özellik için fazladan düğmeler olduğu göz önüne alındığında, genellikle hareket halindeyken dokunmatik ekranda gezinmek zorunda kalmayacaksınız. Bunu yaparsanız, menüler sezgisel olarak düzenlenir ve yanıt hızlıdır.

4/5 - (1 vote)

Leave a Comment

ten − 4 =