Home » Karşılaştırma: 2021 BMW M3 ve BMW M4 Yarışması veya Manuel v Otomatik Tartışma

Karşılaştırma: 2021 BMW M3 ve BMW M4 Yarışması veya Manuel v Otomatik Tartışma

by adminn1
0 comment
2021 BMW M3

Yine de, bu tür bir aktivite herhangi bir araba performansı tutkununu tatmin edecek olsa bile – kendimi gruba dahil ediyorum – arka planda hissedilen hafif kasvetli bir hava vardı. Hayır, hava durumu değildi – ki bu Haziran ortasındaki bu yaz gününde mükemmeldi – BMW Kanada’nın bizi sıcak ve şenlikli karşılaması değildi ve arabaların kalitesi değildi. yandan, ki bu olağanüstüydü.

BMW M3

2021 BMW M3

Hayır, bir çağın sona erdiğini hissettiğimiz bu melankoli hissi en iyi şekilde BMW’nin kendisi, daha spesifik olarak BMW Kanada Kurumsal İletişim Direktörü tarafından dile getirildi. Marc Belcourt, sadece benzinli motorlu araçların yer aldığı bu tip günlerin gelecekte eskisi kadar sık ​​olmayacağını hatırlattı.

imdbgram katkıda bulunan arkadaşım ve dost Benoit Charette’in, bir asırdan fazla bir süredir ortalıkta dolaşan performans otomobilinin iki çeşidini kafa kafaya eşleştirdiğimiz bir dostluk maçında bana katılmasının bir nedeni bu.

Bir köşede, gri şortlu, arkadan çekişli ve manuel şanzımanlı “normal” konfigürasyonda yeni 2021 BMW M3 sedan. Diğerinde, mavi şortlu, hala arkadan çekiş sistemine dayanan ancak üç pedallı şanzımanı 8 vitesli bir otomatik ünite ile değiştiren M4 Competition coupe. Bu doğru, BMW M3 veya M4 gibi ikonik bir arabada otomatik! M3’ün bu altıncı nesli için her iki kombinasyon da mümkündür (M4’ün önceki nesilde piyasaya sürüldüğünü hatırlayın).

BMW M4

2021 BMW M4

Büyük boy çift böbrek ızgarası hakkında yeterli
Üreticinin yeni otomobilin ön ucunu tanıttığı günden beri, bununla ilgili çevrimiçi tartışmalar o kadar hararetli hale geldi ki, bazı tunerler bir veya diğer M otomobilinin ön ucunu daha gizli bir şeye dönüştürmek için kitler bile teklif ediyor.

2021 BMW M3

BMW M3

M3/M4’ün görünümüyle ilgili tartışmanın neresinde olursanız olun, bir şeyi bilin: burun, fotoğraflarda olduğundan daha az iticidir. Her iki arabada da dolaşmak için zaman ayırın ve siluetin geri kalanıyla bir miktar tutarlılık olduğunu fark edeceksiniz. Bu daha dramatik kenarlar, birbiriyle yakından ilişkili iki versiyonun diğer ucuyla mükemmel uyum sağlar. Bu tartışmalı ızgaranın ötesinde, 2021 BMW M3 ve M4, genişletilmiş çamurlukları, karmaşık tasarımlı tekerlekleri, fonksiyonel arka difüzörü ve o ünlü egzoz boruları dörtlüsüne sahip geleneğe saygı duyuyor. Yani, burnu boşverin – genel olarak tasarım mantıklı.

 

Rekabet mi, değil mi?
Acemiler için, Yarışma rozeti M serisine sadece birkaç sezon önce eklendi ve Mercedes-Benz’in AMG otomobillerindeki “S” ile aynı yetkiyi alıyor. Müsabaka rozeti, yalnızca birkaç kozmetik numara eklendiği anlamına gelmez; Kaputun altına yerleştirilmiş ve sağ ayağın altında hissedilen oldukça büyük bir bonus da var.

Bu durumda, M3 sedan, X3 M/X4 M SUV tandeminde bulunan aynı çift turboşarjlı 3.0L sıralı-6 motorla donatılmıştır. “Normal” M3, “yalnızca” 473 hp olarak derecelendirilirken, tork zirveleri 406 lb-ft’de. M4 Competition Coupe ise 503 beygir gücü ve daha da önemlisi 479 lb-ft tepe torku ile daha çok bir goril. Muhtemelen iki araba arasındaki en büyük fark bu son rakamda yatıyor.

M3, sadeliğin iyi, eski moda 6 vitesli manuel şanzıman seçimini korurken, M4 Competition, ZF’den 8 vitesli otomatik şanzımanla ve yalnızca onunla birlikte gelir. Eski tarz sürücüler büyük ihtimalle seçimlerini tam o anda ve orada yapacaklardır; manuel şanzımanlı bir M’den bahsetmek bile satın alma sözleşmesini imzalamaya zorlamak için yeterlidir. Ancak otomatik kurulum, mekaniğin Müsabaka rozetli modeldeki kadar enerjik olmadığı anlamına da geliyor. Ve inan bana, farkı fark ediyorsun.

Aslında, şanzıman seçeneğinizi seçmeden önce düşünmek isteyeceksiniz, çünkü manuel donanımlı sürümden güç ve tork kazancı olsa da, yeni Beemer’ınızın faturasını öderken Rekabet seçeneği daha çekici hale geliyor. Normal sürümden daha patlayıcı Rekabet sürümüne geçmek sizi yalnızca 4.600 $ daha geri getirecektir.

 

Direksiyon başında
Pistte, BMW iki arabayı bizim emrimize verdi ve sorun değil, çünkü gerçekten bu koşullarda, otomobilin yola göre biraz daha fazla itildiğinde nasıl davrandığını hissedebiliyorsunuz, burada çeşitli faktörler sürücünün ateşini yavaşlatıyor.

Bir otokros egzersizinde ilk iki vitesle sınırlı olduğunda bile, manuel M3 sedan ve otomatik M4 Competition örnek niteliğinde, ancak farklı şekillerde performans gösterdi. Otomatik şanzımanlı coupe, sürücünün her zaman iki elini direksiyonda tutmasına izin vermesi bakımından manuel donanımlı sedanlara göre avantajlıdır – dar bir virajda açık bir avantaj. Manuel ünite (çok) hassas ve kullanımı hoş olsa da, otomatik şanzıman kadar hızlı değil, itiraf etmeliyim ki vites küçültürken harika davranıyor. Çift debriyaj kadar cerrahi değil ama çok yakın!

Ayrıca sedanı daha güçlü coupe’den daha fazla yönlendirilebilir buldum. Yine de iki araba birbirine çok benziyor. Farkı ayırt etmenin daha kolay olduğu yer, sağ pedalın altındadır. Ekstra 30 hp ve 73 lb-ft tork, Competition sürümünün performansını hemen fark edilecek kadar iyileştirir.

Karbon fiber kalıplı kova yuvaları ve birkaç diğer karbon fiber detayı ekleyen isteğe bağlı Carbon M paketinden (M4 Competition’da bulunur) bahsetmeliyim. Koltuklar, M3 sedandaki cıvatalı koltuklardan çok daha fazla sarıyor; bu, sürücünün Bowmanville’deki gibi daha teknik bir pistte yerinde kalmasına yardımcı olan bir özellik. Bu katı koltuklarla günlük olarak yaşamak mümkün mü? Cevap evet, ancak bu tür kovalarla araca binmek ve arabadan inmek bazen daha zor olabilir. Bununla birlikte, güç ayarlı olmaları, endüstrinin başka yerlerinde bulunan diğer kalıplı ve sabit koltuklara kıyasla zaten büyük bir artı.

X3 M ve X4 M’de deneyimlediğimiz mekaniğin, özellikle M4 Competition coupe’de görkemli olduğunu eklememe gerek var mı? Hızlanma yıldırım hızındadır, ses mükemmele yakındır, performans olağanüstüdür ve hatta frenleme bile nefes kesicidir. Hatta acil frenleme sırasında otomatik cam kapama sistemini deneyimleyebildim. Tıkır tıkır çalışıyor. İnanmak için denemek zorundasın!

 

Son söz ya da hangisini seçeyim?
Açık konuşalım: Burada vurgulanan sürümlerden hangisini seçerseniz seçin, hayal kırıklığına uğramayacaksınız. İster manuel vitesi alın, ister otomatik vitesi alın adrenalin akacak. Bununla birlikte, manuel şanzımanlı M3, bu eski tarz teknolojiye veda etmeye hazır olmayan saflık tutkunları için bir yoldur. Öte yandan, eğer senin işin buysa, Yarışma pistte bir katildir. Öte yandan, iki Beemer’ın daha az güçlü olanı da pistte bir gün için kesinlikle çok uygundur.

Benoit, yukarıda sıralanan nedenlerle M3’ü seçti, ben ise yukarıda sıralanan nedenlerle M4 Yarışması tarafından baştan çıkarıldım. Bu, yaz aylarında kapalı devrelerde sürmek giderek daha zor hale gelmesine rağmen.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram