Home » 2021 Mazda CX-9 Kuro İncelemesi: İyi Yaşlanan Bir SUV… Çoğunlukla!

2021 Mazda CX-9 Kuro İncelemesi: İyi Yaşlanan Bir SUV… Çoğunlukla!

by adminn1
0 comment
2021 Mazda CX-9

2017’de piyasaya sürülen Mazda CX-9’un şu anki versiyonu, Ford ile birlikte geliştirilen bir ürün olan selefinin unutulmasında oldukça etkiliydi. Serideki en büyük Mazda’nın sakinleştirici – ve oldukça Amerikan – bir sürüş deneyimi sunduğu zamanlar artık çok iyi ve gerçekten geride kaldı. 2021 için CX-9, elbette Mazda’nın yeni yıl için çıktığı özel sürümler dışında – bu Kuro sürümü gibi – pek değişmiyor.

Mazda CX

2021 Mazda CX

Mazda’nın yerleşik üç sıralı crossover ‘ı kesinlikle markanın sürüş keyfi sağlamadaki uzmanlığını gösteriyor, ancak aynı zamanda büyük bir ortak olmadan otomotiv endüstrisindeki çok daha büyük oyuncular arasında tek başına gezinirken daha küçük otomobil üreticilerinin karşı karşıya kaldıkları rüzgarları da gösteriyor.

 

Kuro baskısı
Otomotiv haberlerini düzenli olarak takip etmeyen veya markanın zaten hayranı olmayanlarınız Mazda’nın birkaç yıldır imajını iyileştirmeye çalıştığını bilmiyor olabilir. Spesifik olarak, MX-5’in üreticisi BMW, Mercedes-Benz ve Audi gibilerle omuz omuza ya da en azından topuklarını kıstırmak istiyor.

Mazda CX-9

2021 Mazda CX-9

Bu uzun bir iştir ve modellerinin tasarımı, güç aktarma organları ve iç mekanlarının hepsi enfes olacak şekilde gümüş eşyaların parlatılması anlamına gelir. Ve açıkçası bunu Mazda’nın ürettiği en son modeller ve nesiller için söyleyebilirsiniz. Ancak, Mazda’nın dünyanın prestijli otomobil üreticilerine doğrudan rakip olarak kabul edilebilmesi için atılması gereken birkaç adım var.

Bu süreç ilerledikçe, Japon otomobil üreticisi pazara bize özel versiyonları, özellikle de markanın yüzüncü yılını kutlamak için 100. yıl dönümü baskılarını ve ayrıca 100 rozetli modellerden biraz daha az yaldızlı ve pahalı ama yine de çekici olan Kudo baskılarını sunuyor.

CX-9 Kuro – Mazda ayrıca Mazda6 sedan ve CX-5’in Kuro sürümlerini sunar – iki özel gövde renginde mevcuttur: Test cihazımızı süsleyen Polimetal Gri Metalik ve Jet Siyah Mika. Öne çıkması için bu 2021 CX-9 Kuro’ya takılan diğer özel unsurlar, siyah metalik kaplamalı ve parlak siyah ayna kapaklı alaşım jantlardır.

2021 Mazda CX-9

Mazda CX-9

Ancak içeride, tamamen siyah iç mekanda gerçekten parlayan Garnet Kırmızısı deri koltuklar şeklinde en güzel bling parçasının bulunduğu yer; Direksiyon simidindeki kırmızı dikiş ve ilk sıranın birkaç bölümü (konsol, gösterge paneli vb.) de hoş bir dokunuş.

 

Sportif bir iç mekan ama…
Diğer Mazda araçlarında olduğu gibi, sürüş konumu ve en sık kullanılan kontrollerin ergonomisi ve konumu mükemmeldir. Konfor, genel olarak, 2021 Mazda CX-9 ‘un güçlü noktalarından biridir – en azından ilk iki sırada. Bununla birlikte, gemide biraz daha fazla ses yalıtımı memnuniyetle karşılanacaktır.

Üçüncü sıraya gelince, kesinlikle önceki modelden daha iyi, ancak bu açıdan kategoriye son eklenenlere kıyasla, örneğin Kore Hyundai Palisade/Kia Telluride tandemi gibi rekabet etmek istiyorsa hala yapılması gereken işler var. Diyelim ki orada çocuklar bir problem yaşamaz ama yetişkinler olabilir!

Güzel, düzenli kabinde öne çıkan diğer gerçek olumsuz nokta, CX-30 ve Mazda3’te bulacağınız en son sürüm olmayan bilgi-eğlence sistemidir. Menüler arasında gezinmek daha zor ve daha az çekiciyken, arka görüş kamerası görüntüsü grafiksel olarak sadece vasat.

Geri kalanına gelince, klima kontrol düğmeleri garip bir şekilde şanzıman kolunun arkasına yerleştirilmiş olsa da, sürücü alanı iyi düşünülmüş. Önümüzdeki yeniden tasarımın bunu ve diğer küçük yanlış adımları düzelteceğini düşünüyorum; Mazda3 ve CX-30 anladı, öyleyse neden CX-9 olmasın?

 

Sportif, kesinlikle – ama kaslı? Çok değil…
Mazda mühendisleri, geleneksel olarak, sürücüye doğrudan araca bağlı olma hissini vermeye saplantılıdır. CX-9, ağırlığına ve hantal boyutlarına rağmen bu felsefeye saygı duyar. 4 silindirli turboşarjlı motor, doğrudan rakiplerin kaputunun altında bulunanlara eşittir, ancak gerçek şu ki, bu SUV’nin şasisinin sağlamlığı, daha güçlü bir güç aktarma organına izin verecektir. Mazda yeni bir sıralı 6 silindirli motor geliştirseydi, bu araçta harikalar yaratırdı.

Bir CX-9’un görevinin, aileleri dolaşmak ve aleni sportifliği arzulamamak olduğu doğrudur, ancak yine de, CX-9 kaputun altında daha fazla beygir gücüyle başa çıkabilir. Sonuçta, Dodge Durango’nun Hellcat versiyonuna hakkı var, değil mi? Böylece Mazda, en büyük aracına biraz kas ekleyebilir, özellikle de markanın amacı lüks markalarla omuz omuza vermekse.

 

CX-9’un bir sonraki yeniden tasarım sırasında düzeltmesi gereken, alakasız olmayan bir diğer unsur, şu anda kategorideki diğer oyunculardan daha düşük olan çekme kapasitesidir. Bu rakiplerin çoğu 5.000 libre çekebilirken, CX-9 3.500 libre ile yetinmek zorunda. Bu bir ayrıntı, ancak bir sonraki yolculuğunda bir römork çekmek isteyenler için CX-9 basitçe değil yetenekli.

Bununla birlikte, CX-9, markanın sürüş keyfi sunma konusundaki itibarını hak ediyor. Şasinin sertliği, otoyolda ağır ve nispeten hassas direksiyon ve hatta süspansiyonun sertliği, Mazda’nın bu sürüş yönüne öncelik verdiğini hatırlatıyor.

Güç aktarma sisteminden temin edilebilen 250 hp ve 320 lb-ft (normal benzinde 227 hp ve 310 lb-ft) ile CX-9, sürmeyi seven sürücülerin yüzünü güldürmek için gereken her şeye sahiptir. Ve 6 vitesli otomatik şanzımanın rekabet açısından dezavantajlı olduğu doğru olsa da (sadece sınırlı sayıda vites nedeniyle), çok etkili bir şanzıman olduğu kanıtlanmıştır. Aslında vitesi günlük kullanım için yeterli ve ortalama yakıt tüketimini hiçbir şekilde etkilemiyor.

Bahsi geçmişken, otoyolda oldukça dinamik bir sürüşün ardından şehirde biraz ileri geri gittikten sonra ortalama 11,1 L/100 km kaydetmeyi başardım. Bu, CX-9’un boyutu düşünüldüğünde tamamen makul bir sonuç.

 

Son kelime
2021 CX-9, bu boyuttaki bir model için gerçekten etkileyici bir sürüş keyfi sunan, sınıfının en iyisi. Mazda’nın sorunu, üç sıralı SUV’sinin, segmentinde bazıları kendisinden daha yakın zamanda yenilenen bazı zorlu rakiplerle karşı karşıya kalması. Kore tandemini, revize edilmiş Toyota Highlander’ı ve hatta elden geçirilmiş Ford Explorer’ı düşünün; sonra yaklaşan Nissan Pathfinder var.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram