Home » 2021 Kia Sorento İncelemesi: Gerçek Zorluk Başlıyor

2021 Kia Sorento İncelemesi: Gerçek Zorluk Başlıyor

by adminn1
0 comment
2021 Kia Sorento

Kia, tatil döneminde dördüncü nesil 2021 Kia Sorento SUV’yi piyasaya sürdü. Salgının dayattığı gerçekler, modelin test sürüşü prosedürünün farklı ve benzersiz olduğu anlamına geliyordu; otomobil üreticisi bize bir araç teslim etti ve onu iki hafta boyunca bizim bakımımızda bıraktı – bu da bana aracın daha ince ayrıntılarını ve iç işleyişini keşfetmem için bolca zaman verdi.

Kia Sorento

2021 Kia Sorento

büyük dönüşüm
Bu yeni Sorento ile ilgili ilk çarpıcı şey, geçirdiği dönüşümün boyutu. Bu, tamamen yeniden düşünülmüş bir tasarım, yeni bir platform, iki yeni güç aktarma sistemi, daha sert bir yapı ve tamamen revize edilmiş bir iç mekanı içeriyordu. Temel olarak, sadece isim aynı kaldı.

2021 Sorento

Sorento

Tüm bu değişiklikler, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, büyük ölçüde geliştirilmiş bir ürüne dönüşüyor. Hatta bunun çok sağlam bir teklif olduğunu söylemeye cüret edebilirim.

 

Göz alıcı stil
Bir aracın benimsediği tarz her zaman bir zevk meselesidir. Bunun üzerinde durmayacağız, ancak yeni Sorento’nun hem ön hem de arka olarak inkar edilemez bir şekilde tanınabilir ve farklı olduğundan bahsetmeden geçemeyeceğiz. Bu, kendi içinde ferahlatıcı.

2021 Kia Sorento

Kia Sorento

Arka cam sileceğinin, elemanlardan korunan bagaj kapağının üst kısmına entegrasyonu hoş bir dokunuş. Buradaki pürüz, açılma şeklinin, temizlediği yüzeyin maksimum görünürlük sağlamamasıdır. Hiçbir sey mükemmel değildir.

 

Platform ve mekanik
N3 olarak adlandırılan yeni platform, yerini aldığından daha hafif ve daha sert. Dingil mesafesi 35 mm artırıldı, bu da esas olarak 93 mm’lik boşluğun eklendiği ikinci koltuk sırasına fayda sağlıyor. Değişikliğin faydaları yolda da fark edilir, ancak buna daha sonra geri döneceğim.

Mekanik olarak, iki yeni motor 2021 Sorento’ya hizmet ediyor. İlk iki versiyonla (LX ve LX Premium), 2.5L 4 silindirli motor eski 2.4L ünitenin yerini alıyor. 191 hp ve 182 lb-ft torku, 9,7L/100km (önceden 10.2L/100km) yakıt ekonomisi derecesinde olduğu gibi, eski motora göre kazanımları temsil ediyor.

Diğer dört versiyona (X-Line, EX, EX+ ve SX) monte edilmiş, 281 hp ve 311 lb-ft tork için iyi olan 2.5L, 4 silindirli turboşarjlı bir motordur. Bu ünite hakkında daha fazla ayrıntı daha aşağıda, ancak bilin ki bu motor nefes darlığı çekecek türden olmasa da, yerini aldığı 3.3L V6’dan daha az yakıt tüketir (9.9L’ye karşı 11.1L/100 km).

 

Dezavantajı, izin verdiği çekme kapasitesinin eski V6 ile 5.000’den sadece 3.500 lb olmasıdır. Kia, Telluride’ın bu kapasiteyi isteyenler için orada olduğu gerçeğine açıkça güveniyor. Bazıları daha büyük bir model istemeyeceğinden, özellikle Sorento tam olarak küçük bir SUV olmadığı için riskli bir bahis. Kia burada birkaç müşteri kaybetmeyi bekleyebilir.

Her 2021 Sorento, dört tekerlekten çekiş, üç sıra koltuk ve 8 vitesli otomatik şanzıman ile birlikte gelir.

 


İçeride, Kia cesur bir yol izleyerek modele sunumun tonunu belirleyen farklı hava menfezleriyle dikkat çeken farklı bir tasarım kazandırdı. Görsel imza güçlü ve bazıları bunu diğerlerinden daha çok sevecek olsa da, kişisel olarak değişikliği seviyorum.

Test cihazımız, hiyerarşinin en üstünde yer alan SX idi ve bu nedenle elbette bir mutfak lavabosu dışında her şeyle birlikte geldi. 12,3 inç ekranda tamamen dijital bir gösterge paneli, multimedya sistemi için ikinci bir 10,25 inç ekran ve dönüş sinyalleri etkinleştirildiğinde yan kameralar tarafından yakalanan görüntüleri gerçek zamanlı olarak gösteren bir kör nokta monitörü bulunuyor. .

 

İçeride sekiz adede kadar USB bağlantı noktası bulunabilir. Multimedya sistemi ekranına gelince, seçilen versiyona veya seçeneğe bağlı olarak boyutu 8 veya 10,25 inçtir. UVO sistemi ayrıca tüm özellikleri ve üç yıllık aboneliği ile birlikte sunulmaktadır. Isıtmalı ve havalandırmalı koltuklar, ikinci sıra güneşlikler, ısıtmalı direksiyon simidi ve multimedya sistemi aracılığıyla verilen açıkçası gereksiz ortam sesleri de paketin bir parçası. Buraya dahil edilen ekipman listesi kapsamlı diyelim.

Genel olarak kalite seviyesi, malzeme açısından genellikle iyidir, ancak yine de, 50.000 ABD Doları kadar bir araçta uyumsuz görünen bazı sert plastiklerle karşılaşırsınız (tam fiyatlandırma aşağıda bulunabilir). Montaj kalitesini iyi olarak adlandırmakta rahatım ama bundan daha fazlası değil, burada ve oradaki bileşenler arasında birkaç çatlakla karşılaştım.

Güvenlik özelliklerine gelince, basın bülteninin iki sayfası bunlara ayrılmıştır. Özellikle otoyolda uzun mesafeler için direksiyon simidini kendi kendine bırakmanıza izin veren yarı otonom sürüş işleviyle, teklifin kapsamlı olduğunu söylemekten başka bunlar üzerinde durmayacağız.

 

Direksiyon başında
Direksiyon simidinden bahsetmişken: İç mekanın stili, hatta bir bütün olarak çevre, tıpkı dış görünüş gibi, bir zevk meselesidir. Ancak yeni Sorento’nun iç tasarımı sizi baştan çıkarırsa, anlaşmayı imzalayan direksiyon simidi deneyiminiz olabilir.

Niye ya? Çünkü bu SUV’u sürdüğünüz anda şasinin artan sağlamlığını ve hafifliğini hissedebiliyorsunuz. Sorento gerçekte olduğundan daha küçük gibi geliyor. Ve turbo motor işi bilerek yapıyor. Araç bloklardan hızlı bir şekilde çıkıyor ve ister 30, 50 veya 80 km/s’den itibaren hızlanma tempolu. Direksiyondan gelen geri bildirimler de harika. Sonuç olarak, bu aracın kullanımı eğlencelidir.

4/5 - (1 vote)

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram