Dizel Motorlarda En Sık Karşılaşılan Sorunlar

Her gün kullanılan diğer makineler gibi, araba motorları da arızalanır. Sürekli kullanımları, zorlu çalışma koşulları, aşınma ve yıpranma, arızalı parçalar, düşük kaliteli yakıt ve diğer birçok faktör motorun çalışma döngüsünü ve ömrünü büyük ölçüde etkiler. Ve bazı şeyler tamir edilemezken, diğerleri kolayca halledilebilir. Aşağıdaki satırlarda, her dizel araç sahibinin sahip olduğu veya bir gün karşılaşabileceği en yaygın sorunlardan bazılarını inceleyeceğiz.

Yağ oksidasyonu

Motor yağının yalnızca sert kalıntılardan ve diğer sıvılardan değil aynı zamanda havadan da temiz tutulması temel bir kuraldır. Bunun nedeni, yağın asıl amacının, mekanizmayı aşırı ısınmadan ve aşınmadan koruyarak her motor bileşenini yağlamaktır. Yağ hava ile “kirlendiğinde” olan şey, hava kabarcıklarının sıvı ile karışması ve yağlama özelliklerini bozmasıdır. Buna “yağ oksidasyonu” denir. Oksidasyon sorunu en çok uzun süredir kullanılmayan araçlarda görülür.

Artan yağ tüketimi

Dizel Motorlarda yağla ilgili bir diğer sorunu da yağ tüketimindeki ani artıştır. Bu sorunun en olası açıklaması, aracın kaputunun altında bir yerde yağ sızıntısı olması olabilir. Yağın viskozitesi, motorun yaşı ve hatta piston segmanlarının arızalanması gibi diğer faktörler de bu sorunu açıklayabilir.

Nemlendirilmiş yağ

Yağ kirleticilerinden bahsetmişken, su motor yağının bir başka düşmanıdır. En küçük miktarda su bile yağın yağlama özelliklerini bozabilir. Nemin bir başka olumsuz etkisi de, her sürücünün duymaktan korktuğu rahatsız edici vuruntu seslerine neden olmasıdır.

Viskozite dereceleri sorunları

Yağla ilgili başka bir motor sorunu, yağ kalitesiyle ilgilidir. Viskozite, sıvının kalınlığıdır – belirli bir sıcaklıkta kolayca dökülebilme yeteneği. Viskozite, yağın yağlama yetenekleri ile ilgilidir, bu nedenle yanlış bir motor, motorun zor çalışmasına ve hasar görmesine neden olabilir.

Dizel Motorlarda

Çoğu zaman, dizel arabalar, belirgin yanmış yağ kokusu eşliğinde mavimsi duman yayar. Bu genellikle, pistonların aşınması ve yıpranması, aşınmış valf contaları veya aracın güç tertibatının elemanları veya yağ filtresi ile ilgili sorunlar nedeniyle motor herhangi bir nedenle yağ yaktığında olur.

mavi duman

Çoğu zaman, dizel arabalar, belirgin yanmış yağ kokusu eşliğinde mavimsi duman yayar. Bu genellikle, pistonların aşınması ve yıpranması, aşınmış valf contaları veya aracın güç tertibatının elemanları veya yağ filtresi ile ilgili sorunlar nedeniyle motor herhangi bir nedenle yağ yaktığında olur.

Beyaz duman

Motordaki yanlış yanmanın doğrudan bir sonucu olan beyaz duman, dizel motordaki sorunların bir başka işaretidir. Beyaz dumanın aniden ortaya çıkması, enjektörle ilgili bir sorunun veya sıkıştırmanın veya yanlış zamanlamanın bir sonucu olabilir.

Zor motor çalıştırma

Dizel motorlarla ilgili bir diğer yaygın sorun, zor çalıştırmadır. işte o an, kontak anahtarını çevirdiğiniz ve hiçbir şey olmuyor – motor marş ediyor, gösterge paneli bir süre yanıyor ve hepsi bu. Arkasındaki nedenlere gelince, birçok olabilir. Ancak çoğu tamirci, arızalı bir egzoz valfi nedeniyle motorun düşük kompresyonu veya motora yakıt takviyesi ile ilgili sorun olduğunu belirtir.

Güçte ani bir düşüş

Başka bir hoş olmayan ve biraz tehlikeli sorun, üretilen güçteki ani düşüştür – en çok agregayı hızlandırırken veya başlatırken fark edilir. Bunun en olası nedenleri arasında tıkanmış ve aşınmış furl filtreleri ve arızalı bir enjektör sayılabilir.

Arızalı kızdırma bujileri

Soğuk kış aylarında motorun sert çalışmasının arızalı bir kızdırma bujisinden kaynaklanma olasılığı çok yüksektir. Benzinli motorda kullanılan bujiler gibi, kızdırma bujileri de aynı amaca sahiptir – yakıt/hava karışımını ateşlemek ve böylece aracın motorunu çalıştırmaya yardımcı olmak. Kötü bir kızdırma bujisinin sonucu, motorun zor (ve bazen imkansız) çalıştırılmasıdır.

Rate this post

Leave a Comment

17 + six =