Home » 2021 Toyota Venza İncelemesi: Eskisinden Daha İyi ve Geri Döndü

2021 Toyota Venza İncelemesi: Eskisinden Daha İyi ve Geri Döndü

by adminn1
0 comment
2021 Toyota Venza

Şu soru pekala sorulabilir: Dünyanın başka bir SUV’a ihtiyacı var mı, hatta daha önce pazarda bir ölçüde başarı kazanmış bir SUV’a mı? Ancak bu, faydalı model çılgınlığının, üreticilerin ürün gamında onları üst üste yığmasına rağmen, yine de her birinin alıcı bulduğu otomotiv pazarının mevcut dinamiklerinin yanlış anlaşıldığını ortaya koyuyor. Piyasanın destekleyebileceği SUV modellerinin sayısının bir sınırı olmalı, ancak henüz orada değiliz.

Toyota Venza

2021 Toyota Venza

Venza’ya gelince, öncelikle Toyota ailesi içinde konumlandırarak başlayalım. Modelin 2009 yılında piyasaya çıktığını ve bir aile SUV’si ve minibüse bir alternatif olarak kabul edildiğini hatırlayın. Toyota tarafından cesaretlendirilen söylenti, arka koltuğa üç çocuk koltuğu yerleştirilebileceğiydi.

Venza, Kanada’da 2016 yılına kadar sürdü, ardından Toyota, diğer pazarlarda yaşadığı halde emekliye ayırmaya karar verdi. Şimdi ise, segmentte gerçekten öne çıkan stil ile 2021 için geri geliyor. Serideki RAV4 ve Highlander arasında yer alan model, birincisinden biraz daha büyük (ve daha keskin görünümlü) bir araç isteyenler için üçüncü sıraya ihtiyaç duymadan bir ihtiyacı karşılıyor.

2021 Toyota

Venza

Lehine işleyebilecek bir başka ilginç nokta: Venza’nın ilham aldığı ve 1997’den beri Japonya’da satılan Toyota Harrier’den farklı olarak, Kuzey Amerika’da kullanılan güç aktarma organları yalnızca hibrittir.

 

Dış taraf
RAV4’ün aksine, ancak yeniden tasarlanan Highlander gibi Venza, yuvarlak kıvrımlarıyla hemen göze çarpıyor. Önde, çarpıcı LED vurgulu yatay profilli farlar var. Ortada ve farların altında, Toyota’ya özgü bir tasarım öğesi olan heybetli bir ızgara bulacaksınız.

2021 Toyota Venza

Toyota Venza

Arkada ayrıca aracın uçtan uca uzanan ve ürünün lüks görüntüsüne katkıda bulunan bir ışık çubuğuna sahip yatay olarak sivrilen farlar da yer alıyor. Dışarıdan bakıldığında bu SUV bir Lexus rozeti takabilir ve kimse gücenmez.

 


Bu lüks hissi, gemiye tırmandığınızda güçlenir. Orta konsolun üst kısmındaki dev ekran ister istemez göze çarpıyor. Bunun ötesinde, lüks bir ambiyans yaratmak için bir kez daha amaca yönelik sadeliğe vurgu yapılır.

Test cihazımız Limited’di ve dokunduğumuz her yüzey kaliteyi soludu. Ancak tek dezavantajı, saflık adına Toyota’nın konsoldaki tüm düğmeleri çıkarmaya karar vermesiydi. Örneğin, klima kontrolünü veya radyoyu ayarlamak veya diğer konfor/temizlik işlevlerine erişmek için dokunmatik düğmelerin kullanılması gerekir. Bulabileceğiniz tek gerçek düğmeler, ısıtmalı ve havalandırmalı koltuklardakiler ve devasa – ve çok kötü yerleştirilmiş – Başlat/Durdur düğmesi.

Evet, kötü yerleştirilmiş. Kontağı her açtığınızda, bir mühendisin bu temel düğmeyi orta konsolda, klima kontrol düğmelerinin altına bu kadar aşağı yerleştirmeye nasıl karar verdiğini merak ediyorsunuz. Bize öyle geliyor ki, daha iyi entegre olması için başka yerler de mümkün olabilirdi.

 

Bu küçük tahriş edici yanı sıra, 2021 Toyota Venza çok rahat ve sürüşü gerçekten eğlenceli. En fazla beş yolcu sorunsuz bir şekilde ağırlanabilir ve 1.027 litre bagaj alanı tüm bagajlarını yutar.

Bir hafta süren test sürüşümüz sırasında, şeffaflığını bir düğmeye dokunarak kontrol etmenizi sağlayan Star Gaze camından yapılmış sabit panoramik tavandan da oldukça keyif aldık. Böylece aktif olmayan modda buzludur ve içini göremezsiniz, aktif modda tamamen şeffaf hale gelir. Tavanın açılmadığını ve yalnızca Sınırlı sürümde mevcut olduğunu unutmayın. Kısacası yolcuların gözlerini kamaştıracak ama onları soğutmayacak bir alet.

 

Sürüş
Yeni Venza’nın 2,5 litrelik 4 silindirli motoru, yalnızca hibrit bir elektrikli güç aktarma organıyla çalıştırılıyor ve toplam 219 hp güç üreten üç elektrik motoruyla destekleniyor. Bu, yüksek performanslı güçten çok uzak, ancak kitlesel pazarda bir hibrit araç için hedef bu değil.

Üreticiye göre, ortalama 6.1L/100 km mümkündür. Ağırlıklı olarak banliyölerde ve donma noktası civarında dolaşan sıcaklıklarda yaptığımız test haftasından sonra, ortalama 7,1 L/100 km’ye ulaştık ki bu hiç de korkunç değil.

2021 Toyota Venza, 30 km/s hızı geçmediği sürece sadece elektrikli modda sürülebilir. Bu, özellikle hız sınırının olduğu yerleşim bölgelerinde mümkündür. Bu bağlamda, hız sınırına titizlikle riayet etmek aslında harika bir motive edicidir.

 

Diğer koşullarda ve sabit bir hızda, seyir hızımızı koruduğumuz sürece, 70 veya 80 km/s hızlarda birkaç kilometre boyunca birkaç kez elektrik modunda tutmayı başardık. Burada, 1.775 kg ağırlığında dört tekerlekten çekişli bir araç kullandığımızı unutmayalım (LE versiyonu, ölçekte 1.745 kg’ı işaret ediyor).

Genel olarak, Toyota’nın hibrit araç üretiminde bir endüstri lideri olduğunu düşünürsek, Venza’nın güç aktarma sistemini gerçekten beğendik. Bu segmentteki rakipsiz yakıt ekonomisine ek olarak, Venza, bir CVT şanzımanın varlığına rağmen, her zaman bir parça parti pisliği olmasına rağmen içinde olmak ve sürmek için bir zevkti.

 

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram