Home » 2024 Audi Q8 e-tron ilk sürüş

2024 Audi Q8 e-tron ilk sürüş

by adminn1
0 comment
2024 Audi Q8

Lanzarote, Kanarya Adaları, İspanya – Audi, elektrikli ailesinin en yeni üyesi Q8 e-tron’u bu küçük volkanik adanın büyüleyici ve bazen dünya dışı ortamında sunuyor. Benzinli Audi Q8 modeli de bulunduğu için Alman markanın bu yeni kafa karıştıran isim için çok fazla aradığını söyleyemeyiz. Karışıklığa ek olarak, en güçlü model SQ8 e-tron olacaktır.
Aslında Audi, 2017’de piyasaya sürülen ilk elektrikli SUV’ye basitçe e-tron adı verildiği için aynı yaklaşımı sürdürüyor. Q8 e-tron, e-tron SUV’nin ikinci neslidir.

Audi Q8

2024 Audi Q8

Açıklığa kavuşturmak gerekirse, adına Q8 lakabını ekleyen ikinci nesil e-tron SUV’dur. Audi, diğer tüm otomobil üreticileri gibi, portföyüne 2026 yılına kadar 20 adet olacak olan altıncı bir elektrikli modeli ekliyor.

2024 Audi Q8 piller ve daha fazla menzil

Stili hakkında konuşmadan önce, yetenekleri hakkında bir söz. Elektrik dünyasında her şey hızlı bir şekilde ilerlerken Audi, Q8 e-tron ile bunu dikkate aldı. Buradaki anahtar kelimeler menzil ve güçtür. Kanada iki model sunacak. 2023 Nisan ayının sonlarına doğru (2024 modeli olarak) piyasaya çıkacak olan ilk Q8 55 e-tron olacak. Normal SUV modeli için 582 km ve Sportback modeli için 600 km (veya EPA standartlarına göre 535 ve 520 km, yani Kuzey Amerika).

SQ8 e-tron, 370 kW (496 hp) artırılmış güç çıkışı ve 717 ft-lb tork sunacak. Bu versiyon için menzil (hala WLTP döngüsünde) SUV için 494 km ve Sportback varyantı için 513’tür (burada 457 ve 440 km). Mevcut e-tron SUV’nin EPA’ya göre 365 km menzile sahip olduğunu unutmayın.

Bu artan güç nereden geliyor?

2024 Audi

Audi

İlk e-tronun elektromanyetik alanını oluşturan 12 bobin yerine artık 14 bobin var. Bu, motorun torku artıran daha güçlü bir manyetik alan ürettiği anlamına geliyor. SQ8 versiyonu için üç motorlu bir konsept elde edersiniz.

Önde bir adet 166 hp elektrik motoru ve arkada her tekerlek için birer tane olmak üzere her biri 131 hp güç üreten iki elektrik motoru. Tork, iki arka elektrik motoru tarafından saniyeden çok daha kısa bir sürede tekerleklere dağıtılabilir. Daha büyük olan pil de var. 95-kW (brüt) pil, daha iyi bir menzil sağlayan 106 kullanılabilir kW sunan 114-kW pil ile değiştirilir. Ayrıca maksimum 170 kW ile (150 yerine) şarj edebilirsiniz. Bu, hızlı şarjda yüzde 10-80 şarj için 32 dakika gibi kısa bir süre ayırabileceğiniz anlamına gelir. Seviye 2 şarj istasyonunda 11 kW şarj hızına sahipsiniz.

tarz açısından mı?

Asıl yenilik, Audi için yepyeni olan Sportback modelinden geliyor. 4,91 metrede, bu Q8 e-tron mevcut e-trondan daha uzundur. Audi Q3 e-tron ve SQ8 Sportback e-tron, 55 modelinden iki milimetre daha alçak ve 39 mm daha geniştir. Kargo alanı SUV için 569 litre ve Sportback için 528 litredir. Daha küçük nesneler için önde 62 litre daha var. Menzili olabildiğince genişletmek için Audi, aerodinamiği ince bir şekilde ayarladı. Yola çıktığınızda, optimize edilmiş bir hava akışı ve hava direncini azaltmak için radyatörü otomatik olarak kapatan elektrikli kanatları kapatabilirsiniz. Sportback için 0,24 ve SUV için 0,27’lik bir cx’iniz var.

Audi’ye yakışır bir iç mekan

Standart donanım, ısıtmalı/havalandırmalı koltuklara sahip bir elektrikli panoramik tavan içerir. Masaj koltukları isteğe bağlıdır. Gerçek ahşap ve alüminyum ekler zarafet katarken, S Line modeli karbon fiber kullanıyor. Audi dünyasına aşina olanlar, dokunmatik duyarlı MMI işletim sistemi ile kendilerini evlerinde hissedecekler. İki büyük, yüksek çözünürlüklü ekranı – 10,1 inç üst ekran ve 8,6 inç alt ekran – neredeyse tüm geleneksel anahtar ve düğmelerin yerini alıyor.

İki dokunmatik ekranı kullanmanın yanı sıra, birçok işlev sesli komutla (biz denemedik) etkinleştirilebilir. Tüm bunlar, tam HD çözünürlüğe sahip standart Audi “sanal kokpit” ile tamamlanmaktadır. Bu fiyata, iki yerine dört bölgeli klima kontrol sistemi gibi seçenekler hala var. Standart (çok rahat) koltuklara ek olarak, pnömatik oturma ve sırtlık ayarları ve masaj fonksiyonlu, yüksek düzeyde ayarlanabilir bireysel konturlu koltuklar bir seçenek olarak sunulacaktır. Kontrollerin ve fonksiyonların düzeni, Audi ailesinin geri kalanıyla aynıdır.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram