Home » Birkaç basit ipucu ile park halindeki EV’lerin ve pillerinin bakımı nasıl yapılır?

Birkaç basit ipucu ile park halindeki EV’lerin ve pillerinin bakımı nasıl yapılır?

by adminn1
0 comment
park halindeki EV’lerin ve pillerinin

Günümüzde birçok EV müşterisi, evde kalma ve mümkünse evden çalışma emirlerinden beklenmedik bir şekilde etkileniyor. Ancak elektrikli arabalar uzun süre park edildiğinde ne olur? Aracı ve aküsünü korumak için en iyi strateji nedir? İşte EV’nizin bakımında size yardımcı olacak bazı faydalı ipuçları.

Fisker Ocean EV - dünyanın en sürdürülebilir SUV EV'si

Genel tavsiyeler yıllar içinde pek değişmedi ve araçla ilgili sadece birkaç önemli bilgiyi bilmek, uzun dinlenme süresi boyunca onu güvende tutmak için yeterli olacaktır.

Hem ICE hem de EV düzenli olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır, bu da onları uzun süre hareketsiz bırakmanın bazı ciddi sorunlara neden olabileceği anlamına gelir.

1. Pil takımının ve ek düşük voltajlı pilin şarj durumu

Lexus UX EV - pil seviyesinin mobil kontrolü

Elektrikli araç sahibinin, ana pil takımı VE ilave 12 volt veya daha fazla aksesuar pilin şarj seviyelerini düzenli olarak kontrol etmeyi unutmaması önemlidir. Bu ek pil genellikle pil yönetim sistemi, telematik ve bazen ışıklar gibi farklı elektrikli bileşenlere güç sağlar. Bu nedenle, araç uzun süre park edildiğinde bu pilin boşalması daha olasıdır.

2. Boşalmış ana pil sorunlara neden olabilir

Ana pil paketi söz konusu olduğunda, çoğu modern EV’nin paketlerinde kullanılan lityum iyon hücrelerin tam şarjda tutulmayı sevmediğini, ancak aynı zamanda düşük şarjda bırakılmayı da sevmediklerini bilmek önemlidir. uzun süreler için. Bu nedenle, pil seviyesine dikkat edin ve gerekli şarj için biraz zaman ayırın.

3. Çok uzun süre şarj etmeyin – aynı zamanda tehlikelidir!

Şarj ederken dikkatli olun ve arabanız izin veriyorsa, herhangi bir şarj seansını %80 ile sınırlayın. Herhangi bir arabanın aküsü için en iyi şarj seviyesi olması tavsiye edilir.

Lexus 2020 UX EV - çok uzun süre şarj etmek sorunlara neden olabilir

4. Aracınızın “özel” modlarından haberdar olun

Bazı elektrikli modellerde, uzun süre hareketsizlik için sağlanan “uyku” veya “taşıma” modları bulunur. Aracınızda bu özelliğin olup olmadığını bilmek ve mümkünse kullanmakta fayda var. Aracı ve aküsünü daha uzun süre sağlıklı tutacaktır.

5. Her durumda üreticinin talimatlarına uyun

Her model kendine özgüdür ve yalnızca üreticisi, araca bakmanın en iyi yolunun hangisi olduğunu bilir. Bu nedenle, EV’nizi takılı tutup tutmamak konusunda emin olmak istiyorsanız üreticinin talimatlarını ve tavsiyelerini takip edin. Tesla dahil bazı otomobil üreticileri, akünün soğutma/ısıtma sistemlerinin çalışması için güç sağlamak için aracı fişe takılı bırakmanızı önerir. Örneğin Nissan gibi diğerleri, arabayı fişten çekmeyi tavsiye ediyor, çünkü bu şekilde “derin uyku” veya güç tasarrufu moduna girebilir.

Lexus UX EV - pil paketi mimarisi ve konumu

6. Güç kayıplarını azaltın

Elektrikli arabanız park halindeyken, her gün arabanızın pilinin birkaç yüzdesini tüketebilecek bazı güç tüketen özellikleri kapatarak güç kaybını biraz azaltabilirsiniz.

Bu yüzden tavsiyemiz bu sosyal mesafe döneminde elektrikli araçlarınızın bakımını ihmal etmemenizdir. En iyi bakım ve koruma için kullanıcı el kitabınızda verilen talimatlara kesinlikle uymalısınız. EV’nizi ve pilini sağlıklı tutmak için her gün biraz zaman bulmaya çalışın.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram