Home » 2023 Chevrolet Corvette Z06 İncelemesi: Gerçek Yarış Arabası

2023 Chevrolet Corvette Z06 İncelemesi: Gerçek Yarış Arabası

2023 Chevrolet Corvette Z06 İncelemesi

by adminn1
0 comment
2023 Chevrolet Corvette Z06 İncelemesi

Imdbgram‘da 2023 Chevrolet Corvette Z06 incelemeleri:

Z06, C8 Corvette’in orta motor platformundan en iyi şekilde yararlanıyor. Bir İtalyan egzotik fiyatının çok altında bir fiyata üstün hızlanma ve tüyler ürpertici bir motor sesi sunuyor. Elleçleme aynı zamanda Avrupa’dan yapılan herhangi bir süslü ithalatla aynı seviyededir. Giriş ve çıkışın zorlu olması gibi Corvette’in beklenen dezavantajları hala geçerli ancak genel olarak Z06 son derece etkileyici. Chevrolet Corvette’in 1950’lerdeki ilk çıkışından bu yana, Amerika’nın en başarılı spor otomobillerinden biri ve herkesin tanıdığı bir isim haline geldi. Mevcut C8 modeli, fiyatının iki ila üç katı olan araçlarla aynı seviyede egzotik stil ve performansa sahip, ortadan motorlu bir şaheserdir.

Yeni Z06’nın en önemli parçası tamamen yeni LT6 5,5 litrelik V8 motordur. Turboşarjlı veya süperşarjlı değildir ve aslında standart 6,2 litrelik V8’den daha küçüktür, ancak yarışlardan ilham alan bazı teknolojilere sahiptir. Z06’nın V8’i, normalde yüksek dolarlık egzotik arabalarda bulunan hafif, düz düzlemli bir krank miline sahiptir ve 8.600 rpm’lik çok yüksek bir kırmızı çizgiye sahiptir. Bu, standart Corvette Stingray’den 2.100 rpm daha yüksek. Bu büyüler, diğerlerinin yanı sıra, motorun muazzam bir 670 beygir gücü ve 460 lb-ft tork üretmesine olanak tanıyor. Ama bu sadece başlangıç. Standart Corvette ile karşılaştırıldığında Z06 ayrıca daha büyük ve daha geniş tekerleklere, kavrayıcı lastiklere, performans odaklı uyarlanabilir süspansiyon amortisörlerine ve daha büyük Brembo frenlere sahiptir. Aynı zamanda farklı ön ve arka tasarımına ve daha hızlı hızlanma için daha kısa bir sürüş oranına sahiptir. Hızlanmadan bahsetmişken Chevy, Z06’nın 0’dan 60 mil/saat hıza şaşırtıcı bir şekilde 2,6 saniyede çıkabildiğini iddia ediyor.
Ayrıca okuyun: Arabanızın web sitesi için röportaj satın almanız gerekiyorsa buraya gidin – röportaj satın alın

2023 Chevrolet Corvette Z06

Corvette’in sürüşü nasıl?

2023 Chevrolet Corvette Z06 670 beygir gücündeki V8’i iş demektir. Çok fazla çekişin olmadığı nispeten serin bir günde bile testimiz Z06, 0’dan 60 mil/saat hıza 3,2 saniyede fırladı ve çeyrek mili 11,1 saniyede kat etti. Bu rakamları elde etmek, Z06’nın acımasız gücünü dizginlemek için Z06’nın gelişmiş Performans Çekiş Yönetimi yazılımını kullanmamızı gerektirdi, ancak sonuçlar zaten ortada.
Z06’nın lastiklerinden en iyi şekilde yararlanmak aynı zamanda stabilite kontrol sistemlerine de güvenmeyi gerektirir, ancak sonuçlar çok daha etkileyicidir. Z07 süspansiyonu ve ultra yapışkan Michelin Pilot Sport Cup 2 R lastiklerini içeren Z06 Ultimate Performance paketiyle donatılan test arabamız, şimdiye kadar koruma alanımızda kaydettiğimiz en yüksek sayı olan 1,25’lik boynu geren Porsche GT3 ile eşleşti. G.

Testlerimizde, isteğe bağlı karbon seramik frenler daha az etkileyiciydi ve Z06’yı 104 fitte 60 mil/saat hızdan durdurdu. Bu, 911 GT3’ten yaklaşık 13 fit daha uzundu ve Z06’nın fren pedalı ahşap gibiydi ve bir süper otomobilden beklediğiniz kritik geri bildirimi vermiyordu. Bununla birlikte, sert pist kullanımında tutulan frenler gayet iyi.

2023 Chevrolet Corvette

Motor, Şanzıman ve Performans

Yeni Corvette Z06, tahtından indirmeye çalıştığı süper arabalara benzer ses çıkaran özel bir motora sahip. Doğal emişli 5,5 litrelik V-8’i düz düzlemli bir krank içerir ve 8500 rpm’ye kadar devir yapar. Motor 670 beygir gücü üretiyor ve çevredekilerin tüylerini diken diken edecek Chevrolet Blazer benzeri bir uğultuya sahip. Alışılmadık V-8, sekiz ileri çift kavramalı otomatik şanzımana ve arkadan çekişe bağlanır. Performans patlayıcıdır ve test pistimizde Z06 sadece 2,6 saniyede 60 mil/saat hıza ulaştı ve çeyrek mil işaretini 10,5 saniyede 131 mil/saat hızla geçti. Cabrio’nun testlerimizde 60 mil/saat hıza ulaşması için sadece 0,1 saniye daha uzun bir süreye ihtiyacı vardı.

Daha geniş, daha sert lastikler ve daha güçlü frenler, normal Vette’den daha sert viraj almasına ve daha kısa sürede durmasına yardımcı oluyor. Chevy ayrıca Corvette’in yapısını güçlendirdi ve Z06’nın performans avantajlarının yarış pistinde en belirgin şekilde ortaya çıkmasını sağlamak için şasiyi dönüştürdü. Tam potansiyelini açığa çıkarmak için isteğe bağlı Z07 paketi aerodinamik öğeler ekler, ağırlığı azaltır ve frenleri ve lastikleri daha da geliştirir. Araba standart olarak 20 inç ön ve 21 inç arka dövme alüminyum jantlarla geliyor, ancak daha hafif ve daha güçlü karbon fiber silindirler isteğe bağlı. Ayrıca 0’dan 150’ye 0 hız testinin bir parçası olarak 2023 Corvette Z06’yı da test ettik; bu testte, sadece 22,5 saniyede durma noktasına gelerek ezeli rakibi Porsche 911 GT3 RS’yi neredeyse iki saniye geride bıraktı.

Chevrolet Corvette Z06

İç mekan nasıl?

Corvette’in sürücü odaklı kabini kesinlikle göz alıcıdır. Ne yazık ki, kullanılabilirlik bir miktar zarar görüyor. Küçük klima kontrol düğmelerini anlamak ve hatırlamak zor olabilir ve duvarlarla çevrili bölüm, etkileşime girebilecekleri çok az şey olduğundan ön yolcunun kendini dışlanmış hissedebileceği anlamına gelir.

Chevrolet Corvette

Corvette’e binmek, örneğin 911’e göre biraz daha zor. Bu sorun, uzun kapılar ve Z06’nın oldukça sivri dış kaplaması nedeniyle dar park koşullarında daha da kötüleşiyor. Bir kez oturduğunuzda rahat bir sürüş pozisyonuna yerleşmek oldukça kolaydır, ancak biz biraz daha alçakta oturmayı tercih ederdik. Tehlikeli arka görüşe de alışmak biraz zaman alacak. Chevy, yardımcı olmak için kamera tabanlı bir dikiz aynası ekranı ekledi ancak arka sütunların oluşturduğu kör noktalar, özellikle garajdan geri çıkarken hala önemli.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram