Home » 2021 Jeep Gladyatör Mojave İncelemesi: Rubicon’a Bir Alternatif mi?

2021 Jeep Gladyatör Mojave İncelemesi: Rubicon’a Bir Alternatif mi?

by adminn1
0 comment
2021 Jeep Gladyatör

Son yıllarda çok, çok karlı hale gelen pastadan daha büyük bir pay almak isteyen bir üretici ne yapmalı? Nedeni, çok basit: kazmak için daha fazla çatalınız var! Geçenlerde GM tarafından üretilen yeni çatallardan birini kullandım. Uzun zamandır beklenen kamyonetin yeni bir çeşidi olan 2021 Jeep Gladiator Mojave ile tanışın, nihayet iki yıl önce Jeep tarafından piyasaya sürüldü, markanın ikonik Jeep Wrangler’ı ile birlikte off-road topluluğuna damgasını vurmuş bir model.

Jeep Gladyatör

2021 Jeep Gladyatör

Jeep, 2021’de otomotiv endüstrisinin bu gerçeğini anlıyor: Evet, birçok sürücü maceracı olmak istiyor, ancak daha da önemlisi, her yere gidebilen ve her türlü kötüye kullanıma dayanabilen bir aracın direksiyonunda görünmek istiyorlar. 2021 Jeep Gladyatör olurdu. Temel bir Sport S döşemesi bile, dünyayı ele geçirmek için ciddi bir adaydır. Ama Jeep’in bakış açısından, neden orada duralım? Talep varsa, Jeep bunu görmezden gelmek çılgınlık olur. Porsche 911 Carrera özünde inanılmaz bir spor otomobil ancak bu, tasarımcılarının muhteşem Turbo S dahil olmak üzere modelin diğer tüm tasarımlarını geliştirmesini engellemiyor.

Gladyatör Mojave, cehennemi görünümüne rağmen, tipik Rubicon alıcısından biraz farklı bir müşteriyi hedefliyor. Adından da anlaşılacağı gibi, Mojave, Rubicon’u veya diğer süper zorlu parkurları veya engelli parkurları üstlenmek için doğru gibi görünen Rubicon’un aksine, yüksek hızlı çöl gezintisi için tasarlandı.

Jeep

2021 Jeep

Mojave’nin Kuzey Amerika’da ve özellikle Kanada’da Rubicon kadar başarılı olup olmadığını zaman gösterecek. Test etmedeki amacım, yeni 2021 Gladiator modelinin buna değip değmediğini veya tam tersine, varlığının yalnızca başka bir pazarlama operasyonundan biraz daha fazlasını ifade edip etmediğini görmekti.

 

Rubicon vs Mojave
Yıllar boyunca saflık tutkunları için standart olan model ile bu yeni, daha özel alternatif arasındaki farkları biraz zaman ayırmaya değer.

2021 Jeep Gladyatör

Jeep Gladyatör

Alttan bakıldığında, Mojave’nin Command-Trac transfer kutusunun oranı 2.72:1 iken, Rubicon’un Rock-Trac’inin oranı 4.0:1’dir. Diğer bir deyişle, Mojave, 4L modu devreye girdiğinde daha yüksek bir hızda sürülebilir.

Yüksek hızlı çöl sürüşünün biraz daha sert uygulamalarına dayanmak için, Rubicon’un alüminyum mafsallarından farklı olarak direksiyon mafsalları dökme demirden yapılmıştır. Dahası, harici rezervuarlı Fox şokları, aslında yüksek hızlı hareket sırasında daha iyi sönümleme sağlamak için tasarlanmıştır. Aslında Mojave’nin yayları, özel amortisörlere göre ayarlanan bu modele özeldir.

Ön hidrolik sarsıntı tamponları da mevcuttur – ayrıca süspansiyon yüksekliğinde bir inçlik bir artış vardır – ikinci akstakiler, daha zorlu çöl sürüşüne dayanmaya yardımcı olmak için diğer Gladyatör versiyonlarına kıyasla yükseltilmiştir.

Mojave’nin arazi sürüşünde puan kaybettiği nokta, sınırlı kaymalı ön diferansiyelin olmamasıdır; açık tip bir birim alır. Arkada bir Tru-Lock sınırlı kaydırmalı diferansiyel var. Son olarak Mojave’nin kasasının bu tarz kullanım için birçok yerde sertleştirildiğini de belirtelim.

 

Günlük olarak daha az rahatsız
Rubicon rozetini tanımlayan bir şey varsa, o da kamyonetin herhangi bir çukurdan atlamasını sağlayan çok sağlam süspansiyondur. Mojave Gladiator bu bölümde çok daha iyi bir iş çıkarıyor. Aslında, bu varyantın, tam olarak harici rezervuarlı Fox şokları nedeniyle, serideki en konforlu model olduğunu söyleyecek kadar ileri gideceğim. Açık konuşalım, Gladiator Mojave, pürüzsüz bir sürüş sağlamak için Chrysler 300 liginde değil, araçlarından maceraya hazır bir görünüm isteyenler için, ancak aynı zamanda market koşuları yapmak için yeterince kabul edilebilir konfor seviyeleri isteyenler için Mojave. gidilecek Gladyatör!

 

İki eli de direksiyonda!
Bununla birlikte, Gladyatörün bu versiyonunda diğerlerinden deneyimlediğim aynı tür davranışı buldum ve bu nedenle sürücülerin uyanık olması ve iyi durumda bir otoyolda bile direksiyonda sürekli düzeltmeler yapması gerekiyor. Ancak Mojave’nin özel lastikleri ona Rubicon’a göre üstünlük sağlıyor ve bence en kötüsü bu. Bir kez daha, Jeep müdavimleri ne bekleyeceklerini biliyorlar!

 

İçeri
Kabine tırmandıktan sonra – neyse ki A sütununa bağlı bir kol var – biraz özel bir sürüş pozisyonu olmayacaksınız. Aslında, Wrangler’da olduğu gibi, sürücü ön panele çok yakın oturuyor ve sürüş pozisyonu, örneğin kompakt bir SUV’ye göre daha dikey. Bu durumda, Gladyatör 6 ileri manuel şanzımanla donatılmıştı ve çok uzun zaman önce test ettiğim bir Wrangler’da belirttiğim gibi, şanzıman kolu artık geçmişte olduğu gibi titremiyor. JK nesli Wrangler’ın sahipleri neden bahsettiğimi biliyor! Aynı zamanda, bu silindirik vites topuzu tutması en rahat olanı değil. Neyse ki spor direksiyon simidi…

 

Wrangler’da olduğu gibi, tıpkı eski 4×4’lerde olduğu gibi, istenen aktarma organı tipini (2H, 4H, N, 4L) seçmek için ikinci bir kol kullanılır. Bunun ötesinde, iki koldan çok uzakta olmayan kamyonun arazi yeteneklerini ayarlamak için daha fazla seçenek var, ancak bunlar ön aksı kilitlemenize izin veren Rubicon versiyonundan daha az. Mojave, yalnızca arkadakini kilitlemenize izin verir.

Dahası, normalde OffRoad+ komutunun altında bulunan başka bir düğme, olmamasıyla dikkat çekiyor. Bu, Sallanma Çubuğu düğmesi olurdu ve o olmadan, karmaşık engelleri aşarken Gladiator Mojave’nin sallanma çubuklarının bağlantısını kesemezsiniz. Ne de olsa Mojave, çölde daha yüksek hızlar için tasarlanmıştır ve çölde mutlaka geçilmez kayalar değil, kum olma eğilimindedir!

Daha doğru bir karşılaştırma için, her birinin gerçek avantajlarını ve dezavantajlarını keşfetmek için Gladyatörün iki off-road versiyonunu aynı koşullarda birbiri ardına karşılaştırmanız gerekir. Sürdüğüm gibi engebeli ve karlı bir yolda, Rubicon ile olan farkları tam olarak belirlemek zor. Ancak, Mojave’nin karşılaştığım birkaç su dolu çukurun işini hızlı ve kolay hale getirdiğini unutmayın. 4L modunda Gladiator Mojave, zorlu yollar için mükemmel bir seçim olmaya devam ediyor.

 

Manuel şanzıman ve Pentastar V6 hakkında
Güç aktarma organları performansı hakkında yorum yapmayı ihmal edersem, görevlerimden mahrum kalırım. Pentastar V6’nın tanıtıma ihtiyacı yok elbette; 6 silindirli motor onuncu hizmet yılında ve Jeep tarafından üretilen hemen hemen her modelde bulunabilir. Özetle, hem Gladiator hem de Wrangler modellerinin temel motoru, yoldan çok sapanlar da dahil olmak üzere yol gezileri için çok iyi uyarlanmıştır – burada sürpriz değil -. Düz şanzımana gelince, sadece modelin folkloruna katkıda bulunduğunu söyleyelim. Kesinliği kesinlikle en büyük kalitesi değil, ancak bir kamyonda endişelenecek bir şey yok.

 

Karar
Rubicon’a bu yeni alternatifi sunan Jeep, hiç düşünmeden bir karar verdi. Gladyatör Mojave, Rubicon ile aynı başlangıç ​​fiyatını emreder. Zorlu arazi sürüşü tutkunları için Rubicon hala mantıklı bir seçenektir, ancak Gladyatör gibi bir modelin sahipleri tarafından kat edilen kilometrelerin büyük çoğunluğu asfaltta olduğundan, Mojave varyantı daha yumuşak süspansiyonu sayesinde kazanır – Kanada’da çöller biraz nadir olsa bile.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram