Home » 2020 BMW X5 M İncelemesi: Gereksiz Olduğu Kadar Etkileyici

2020 BMW X5 M İncelemesi: Gereksiz Olduğu Kadar Etkileyici

by adminn1
0 comment
2020 BMW X5

M harfi, 1978’de bir BMW‘de ilk bağımsız görünümünü yaptı. Bavyeralı otomobil üreticisi, çok küçük miktarlarda üretilen olağanüstü bir otomobil olan M1’i o zaman doğurdu. M1, 1970’lerin başında ilk kez 1972’de Cenevre Otomobil Fuarı’nda sunulan BMW Turbo konseptiyle başlayan sıkı bir çalışmanın sonucuydu. Üretim versiyonu ticari bir başarı olmasa da yarış pistine damgasını vurdu.

BMW X5

2020 BMW X5

Bugün, koleksiyoncular bir tane bulduklarında… klasik araba pazarından kapıyorlar.

Bununla birlikte, M bölümünden bu ilk tasarım, daha sonra ne olduğunu anlamak için çok önemlidir, çünkü BMW daha 1979’da M535i’yi sundu. Bunu, ünlü M1’in sıralı 6 silindirli 3.5L, 272 hp motoruyla donatılmış M6 (1982-1989) izledi. Daha sonra 1986 yılında M3 doğdu. Efsane şekilleniyordu.

Takip eden yıllarda, M3 ve M5, en azından periyodik olarak M6’nın yanı sıra diziye katıldı. Bu modeller, birçok insanın arzuladığı bir ayrıcalık sunuyordu. BMW’nin M ürünü hakkında büyülü bir şey vardı.

Sonra 2010’lar geldi, bu noktada işler biraz karıştı. Bugün de yapmaya devam ettikleri gibi.

 

Her yerde M harfleri
2011’de gün ışığına çıkan orijinal M1’e bir övgü olan 1M coupe de dahil olmak üzere diğer M Division modelleri ortaya çıktı. M Sport imzasını taşıyan diğerleri son 10 yılda kamyon yüküyle ortaya çıktı, bunlar temelde daha sportif versiyonlar. normal modeller, ancak bir M ürününün ne olduğu konusundaki orijinal konseptten oldukça uzak. Ve elbette, BMW’nin ürettiği tüm otantik M araçları var. Şimdi M2’den X6 M SUV’a dokuz tane var.

2020 BMW

BMW

Hem orijinal M hem de M Sport kategorilerinde kesinlikle çekici modeller var. Örneğin M2 Yarışmasını düşünüyorum. Ancak, sununun seyreltilmiş doğasına biraz üzülmemek elde değil; M işareti, bir zamanlar olduğu kadar büyülü değil. Bunun nedeni elbette şu anda piyasada bulunan bu modellerin çok sayıda olması ve aynı zamanda sundukları performansın artık o kadar özel olmaması gerçeğidir.

 

2020 BMW X5

Geçenlerde denediğimiz X5 M SUV’u ele alalım. 4.4L çift turbo V8 motoru, 617 hp ve 553 lb-ft tork sağlar, bu rakamlar durup düşündüğünüzde akıllara durgunluk verir. Güç aktarma organı, 0-100 km/s hızlanmasını 3,8 saniyede sunuyor; bu, yalnızca bir düzine yıl önce yalnızca Porsche 911 Turbo’ya ait olan bir yetenek.

2020 BMW X5

BMW X5

Tabii ki bu kesinlikle etkileyici, ancak X5 M50i versiyonunun aynı motoru sunduğunu, ancak sadece (!) 523 hp ve 530 lb-ft tork ile sunduğunu düşündüğünüzde, 4.3 saniyelik bir süre için iyi olan daha az dünya dışı hissettiriyor. 0-100 için.

3.0L çift turboşarjlı 6 silindirli motora sahip normal bir X5 bile 340 hp ve 330 lb-ft tork üretiyor ve 4.9 saniyede 0-100 km/s çok hızlı bir zaman sağlıyor.

Peki, X5 M, biraz daha üstün doğrudan hızın ötesinde gerçekten başka neler sunuyor? Performans açısından, temel X5’in 6 silindirli motoru, Kanada yolları için zaten fazlasıyla yeterli. Size hız sınırlarımızı hatırlatmama gerek var mı?

 

Hüsran
Başka bir deyişle, bir X5 M’nin direksiyonunda, hem kelimenin tam anlamıyla hem de mecazi olarak zamanınızın çoğunu frenlere harcıyorsunuz. Gaz pedalına en ufak bir dokunuş ve modelin tüm iç organları sizi Ay’a fırlatmak için çıldırıyor. Etkileyici, tekrar ediyorum, ancak hızınız radar tarafından algılanmıyorsa, kendinizi sürekli izlerken bulacaksınız.

Başka bir deyişle, bu sürümü bir raya ya da Otobana yapıştırmadan bu sürümün yeteneklerinden yararlanmak imkansızdır. Çünkü 120 km/s’de bile motor sadece uyukluyor ve biraz uyarılmayı bekliyor.

 

Duygu
Şimdi, gaz pedalına bastığınızda bir koltuğa bastırılmak, herhangi bir araçta canlandırıcı bir duygudur. Burada saf hızdan bahsetmiyorum, güç, ivme, itme gücünden bahsediyorum. Hızlanma açısından, X5 M malları teslim eder, orası kesin. Ama yine de duyum söz konusu olduğunda…

Bu tutarsız bir gözlem gibi görünebilir, ancak elektronik koltuk değnekleri o kadar hızlıdır ki, böyle bir ivme ile hissedilmesi beklenen zevk azalır. Evet, biliyorum, burada seçici davranıyorum ama benim için M modelinin özü bu değil.

M3 bile dünkü sürümle aynı eğlenceyi sunmuyor. Bir M modeline yönelmek zorunda kalsaydım, o kesinlikle M2 olurdu, içinizi eski günlerdeki gibi titreten tek model.

Bana nostaljik deyin ama bu noktada ısrarcıyım: Çok fazla M modeli var, içlerinde çok fazla teknoloji var ve onlardan yeterince duyum almıyor. BMW “sürüş keyfi” sloganından uzaklaştı. Adil olmak gerekirse, şu anki modelleri biraz fazla “elektronik” sürüş deneyimleri sunan tek markanın Alman otomobil üreticisi olmadığını belirtmeliyim.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram