Home » 2022 Volkswagen Golf GTI vs 2022 Volkswagen Golf R

2022 Volkswagen Golf GTI vs 2022 Volkswagen Golf R

by adminn1
0 comment
2022 Volkswagen Golf

imdbgram bir 2022 Volkswagen Golf GTI ve Golf R’nin ilk sürüşü, iki modelin karşılaştırmalı incelemesinin yeni baskısı için mükemmel bir bahane. Daha çok Golf GTI veya Golf R misiniz?

Niagara-on-the-Lake, AÇIK – Üç yıl önce, bu sitede ikonik VW Golf çeşitlerinin karşılaştırmalı bir incelemesini yayınladım ve basit bir soru sordum: Daha çok Golf GTI veya Golf R misiniz? Üç yıl sonra, yeni 2022 modeliyle ilk temasım vesilesiyle tartışmayı yeniden açmadan edemedim.

2022 Volkswagen Golf GTI

Şimdiye kadarki en olgun Golf?
Hemen bir şeyi alalım: 2014’te 2015 model olarak piyasaya sürülen eski yedinci nesil Volkswagen Golf, her yönüyle kalitesi, konfor seviyesi ve hatta genel performansıyla kompakt otomobil segmentinde şimdiden bir ölçüttü. Modelin iki spor otomobili olan GTI ve R için tüm bunlar geçerliydi. Bu, şüphesiz, kendi özellikleri açısından tarihteki en başarılı Golf’tü.

2022 için Golf (ve tüm çeşitleri), artık yalnızca markanın ikonik Golf GTI’si ve AWD muadili Golf R’den oluşan Kuzey Amerika serisinin bir parçası değil. İkincisi zaten 20 yıldır piyasada. , 2010’daki isim değişikliğinden önce ABD’de pazarlanan R32 teslimatlarını hesaba katarak. Yani artık “düzenli” Golf yok! Volkswagen’in tepkisi, Jetta ve Taos’u asil alternatifler olarak göstererek hareketi ıslıklayanlara.

Volkswagen’in kompakt spor otomobil hareketinin kışkırtıcısı olarak onur rozeti, özellikle Golf’ün birçok sadık hayranının bu iki vitamin dolu Golf’ün benzersiz karakterlerini kaybetmemesi konusunda kararlı olması nedeniyle bir kez daha test edildi.

Yüzeyde, iki Golf, temel formülleri açısından pek değişmiyor – yani GTI, çevik iki tekerlekten çekişli bir spor otomobil olmaya devam ederken, Golf R, 4Motion ve aynı turboşarjlı 4 silindirli bir versiyon ekliyor. GTI.

2022 Volkswagen Golf R

Ancak pratik ama sportif dış kabuğun arkasında bundan biraz daha fazlası var. Örneğin, örneğin, neredeyse tamamen dokunmaya duyarlı bir gösterge panosunun entegrasyonu var. Veya bir orkestra şefi gibi, kendi kendine kilitlenen diferansiyel, elektronik stabilite kontrolü ve geri tepme dahil olmak üzere otomobilin birçok parametresini yöneten Araç Dinamiği Yönetim sistemi gibi aracın performansını iyileştirmek için tasarlanmış cihazların eklenmesi. Performance modelindeki adaptif amortisörler, tümü direksiyon başındaki kişinin hareketleriyle aynı hizada.

Bu küçük, zararsız teknolojik detay, daha güçlü Golf R’de de mevcuttur. Mühendisler, mevcut olanlara üç mod ekleyecek kadar ileri gittiler: Yarış, Drift ve Özel (ünlü Nürburgring pistinin bir çizimini bile içeriyor.

Yeni görünüm: hangisini seçmeli?
Selefleriyle karşılaştırıldığında, yeni GTI’ın tasarımı aslında biraz cüretkar. Artık ön kısımda öne çıkan belirgin ızgara, son iki neslin klasik yaklaşımına hiç benzemiyor. Kişisel bir bakış açısından, Golf R’nin daha sade tamponuna kıyasla GTI’yi daha orijinal buluyorum, bu muhtemelen bölgede sis farlarının olmamasından kaynaklanıyor. GTI, kırmızı şeridini ve GTI rozetini korurken, arka kısım daha kısıtlı.

2022 Volkswagen Golf GTI, ön

2022 Volkswagen Golf GTI, ön

2022 Volkswagen Golf R, ön

2022 Volkswagen Golf R, ön

Gerçekten de, yeniden tasarlanan farlar (markanın SUV’larını andıran) ve versiyonun VW’nin altındaki bagaj kapağının ortasına yerleştirilmiş arması ile, müdavimler yeni dokunuşlar bulacaklar ama çok şaşırmayacaklar. Daha kaslı borulara rağmen egzoz borularının yerleşimi bile büyük ölçüde değişmedi. GTI’de iki susturucu bulunurken, R’de iki çift susturucu, yani dört boru bulunur. Golf R’nin spoyleri de GTI’lardan daha büyük.

2022 Volkswagen Golf GTI, arka

2022 Volkswagen Golf GTI, arka

2022 Volkswagen Golf R, arka

2022 Volkswagen Golf R, arka

Golf R ayrıca GTI’daki kırmızı temanın aksine dış kısımda (ön tampon, fren kaliperleri, koltuk arkalıkları vb.) mavi vurgular alıyor. Bu sayede kullanıcılar dokunmatik ekranda sunulan ortam renkleriyle sonsuz bir şekilde oynayabilirler.

İç mekan ayrıca GTI ve R arasında zor bir seçim yapılmasında bir faktördür. Her iki versiyon da yeniden tasarlanmış gösterge paneli ile Golf VIII’in iç mekanını açıkça paylaşıyor. Merkezi dokunmatik ekranı biraz daha yükseğe yerleştirmek için havalandırma nozulları ve tabanındaki dokunmatik ekran düğmeleri biraz daha yükseğe yerleştirildi.

Kaplamalar iki Golf çeşidi arasında farklılık gösterir, ancak özü aynıdır. Golf GTI ayrıca ünlü damalı desenli kumaş koltuklar ve Performance döşemesinde deri döşeme sunuyor. Bu deri, ekstra ücret ödemeden daha ucuz kaplamalarla sipariş edilebilir.

2022 Volkswagen Golf GTI, iç mekan

2022 Volkswagen Golf GTI, iç mekan

2022 Volkswagen Golf GTI, sarı renkte

2022 Volkswagen Golf GTI, sarı renkte

Kuşkusuz, DSG’li bir GTI Performance ile manuel şanzımanlı bir Golf R arasındaki parasal fark o kadar büyük değil ve belki de tüketicilerin tereddüt edeceği yer burası. Manuel bir temel GTI seçen alıcı, muhtemelen R seviyesine yükseltmek için fazladan 15.000 $ ödemekle ilgilenmiyor, ancak GTI Performance için karar bence daha zor.

Bir motor, iki şanzıman ve üç güç seviyesi – hangisini seçmeli?
Burada, biraz daha az karmaşık. Mevcut iki dişli kutusu iyi bilinmektedir. Günlük olarak yoğun trafiğe yakalanan tüketici, DSG seçeneğini kontrol etmek için cazip gelebilir, ancak saflık bir çubukla uğraşmak istiyor.

2022 Volkswagen Golf R, dörtte üçü arka

2022 Volkswagen Golf R, dörtte üçü arka

Yolda
Kararsız tüketici, Golf’ün her iki versiyonunu da test etmeyi kendisine borçludur. Golf R, iklimimizin özelliklerine iyi uyum sağlayan eksiksiz bir otomobildir, ancak GTI, soğuk mevsim başladığında bile gayet iyi idare edebilir.

Kendi adıma, itiraf etmeliyim ki, ilk olarak daha cazip fiyatı için GTI’ı tercih etme eğilimindeyim, ancak ikincisi, hala önden çekişin tüm yönlerinde yetkin olduğu için ve üçüncüsü, motorun sesini tercih ettiğim için. Golf R’ler gimpy olmaktan uzak, ancak GTI’ın tonları için, yüksek RPM’de R’lerden daha az keskin olan yumuşak bir noktam var.

GTI veya Golf R’de her iki vites kutusu da aynıdır; otomatik veya her iki şekilde de sopa seçmelisiniz. İster eski usül bir sürücü olun, ister üçüncü pedalı kullanmaktan aynı derecede mutlu olan biri olun, her ikisinin de bu Golf kadar pratik bir kompakt otomobil için inanılmaz sürüş keyfi sağladığından emin olabilirsiniz.

Hızlanma GTI’da çok etkileyici, R’de ise biraz daha fazla. Sportif direksiyon simidi tutuşu çok rahat ve ilk sıradaki koltuklar, hareketli dönüşler yaparken yolcuları yerinde tutmak için yeterince destekleyici. Frenleme, ekstra ağırlıkla uğraşmak zorunda olan R’de daha agresif, ancak GTI’ın bu konuda bir kambur olduğunu düşünmeyin.

2022 Volkswagen Golf GTI, profil

Rekabet

Kia Forte5 GT
Honda Civic Si / Tip R
Hyundai Elantra N-Line / Elantra N
Hyundai Veloster N
Mazda3 Turbo
MINI Cooper S / JCW
Subaru WRX / WRX STI

2022 Volkswagen Golf GTI ve R

2022 Volkswagen Golf GTI ve R

2022 Volkswagen Golf GTI ve Golf R resimleri

4.7/5 - (3 votes)

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram