Home » Şık McLaren Elva – başlı başına bir başyapıt

Şık McLaren Elva – başlı başına bir başyapıt

by adminn1
0 comment
McLaren Elva

 

McLaren Elva roadster

McLaren her zaman delicesine pahalı ve ultra sportif araçlarıyla ünlü otomotiv üreticilerinden biri olmuştur. Şirketler, başarılı Sport a Supercar serisinin (bunların bir kısmı sprinterler P1, Senna ve Speedtail’in de yer aldığı) piyasaya sürülmesinden çok önce, teknolojik atılımlar ve tasarımdaki profesyonellikleri üzerine sağlam bir itibar temeli oluşturdular.

Ancak markanın tarihinde yeni bir sayfa açan ve otomotiv endüstrisinde görünüm ve performans açısından çıtayı yükselten çarpıcı Elva’nın görünümü. Araba, Bruce MacLaren’ın kendisi tarafından tasarlanan ikonik bir yarış aracının adını taşıyor ve markanın alışılmadık şekliyle etkiliyor. Bu, McLaren’ın tamamen çatısız ve penceresiz ilk roadster’ı.

Klasik roadster’lardan ilham alan yeni McLaren, alışılmışın dışında zarif ve dinamik silüeti ve oranlarıyla – özellikle otomobilin alçak ön kısmında, belirgin çamurluklarda ve devasa arkada bulunan öğelerle – dikkatleri üzerine çekiyor.

McLaren Elva'nın arkası

Genellikle, McLaren’ın arabaları, otomobillerin aerodinamiğini ve genel performansını artıran birkaç spoyler ile donatılmıştır. Ancak Elva, özel olarak oluşturulmuş aerodinamik ana hatlar ve Aktif Hava Yönetim Sistemi ile birlikte gelir. Sistem sayesinde otomobil, ön camın yokluğunu başarılı bir şekilde telafi edebilir ve aerodinamik özelliklerini ortaya çıkarabilir.

Bu, ön ayırıcıdan itilen ve doğrudan ön kaputta merkezi olarak konumlandırılan bir hava kanalına giden gelen hava akışını yakalama işlemiyle gerçekleşir. Oradan, hava bir karbon fiber deflektörden dışarı çıkar ve böylece araç yolda hızlanırken sürücüyü ve yolcusunu koruyan bir hava kabarcığı oluşturur.

Aracın Aktif Hava Yönetim Sistemine ihtiyacı yoksa gelen hava akımı Elva’nın radyatörlerinden geçer. Ayrıca Elva’nın arka kısmında hassas bir aktif arka spoyler ve aracın virajlarda dengede kalmasına yardımcı olan devasa bir difüzör bulunuyor.

McLaren Elva'nın yandan görünüşü

Elva’nın dış cephesinde kullanılan sade ve zarif tasarım, otomobilin iç kısmında da devam ediyor. Roadster açık karbon kokpit, özel yapım spor koltuklar, spor direksiyon simidi ve özelleştirilebilen yüksek kaliteli döşeme ile birlikte gelir.

İlgi çekici bir ayrıntı, McLaren Elva’nın markanın ayarlanabilir direksiyon simidi ile hareket eden Aktif Dinamik işlevlerle (gösterge paketinin bir parçası) gelen ilk kreasyonları olduğu gerçeğidir.

Orta konsolun üst kısmına yerleştirilmiş yüksek çözünürlüklü 8,0 inç dokunmatik ekran, üstü açık şık kabinin odak noktasıdır. Sürücünün aracın işlevlerine erişebileceğini düşündü.

Tamamen direksiyonun arkasındaki deneyime odaklanılarak oluşturulan Elva’da bir ses sistemi bulunmuyor. Bununla birlikte, mütevazı bir ücret karşılığında, herhangi bir olası McLaren Elva sahibi bir tane alabilir (ve hatta arabayı bir ön cam ile yapılandırabilir).

Eksik ses sistemi, otomobilin havayı etkileyici bir hızla ve şaşırtıcı bir sürede (sadece 6,7 saniyede 0’dan 200 km/s’ye) kesecek kadar hafif olması için ağırlıktan tasarruf etmek amacıyla yapılmıştır.

McLaren Elva'nın ön yüzü

Aracın teknik özelliklerinin çoğu hala gizli tutuluyor olsa da, McLaren bunun üretim salonlarından çıkacak en hafif, en çevik ve en hızlı araç olacağını vaat ediyor.

Ancak kesin olan bir şey var – McLaren Senna’dan ödünç alınan 4.0 L çift turbo V8 motor (815 hp). Güç ünitesi, araca yumuşak ve kolay vites değiştirme sağlayan 7 vitesli otomatik DCT şanzıman ile birleştirilmiştir.

Devasa spor araçta ayrıca 15,3 inç karbon seramik disk frenler, dövme alaşımlar ve ısmarlama Pirelli palet lastikleri bulunacak.

McLaren Elva’nın sınırlı sayıda üretilmesi planlanıyor – sadece 399. Aracın fiyat etiketi 1,8 milyon doların biraz üzerinde başlıyor.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram