Home » Aiways U5 – Çin’in ilk tamamen elektrikli SUV’u Avrupa pazarlarına çıktı

Aiways U5 – Çin’in ilk tamamen elektrikli SUV’u Avrupa pazarlarına çıktı

by adminn1
0 comment
Aiways U5

Son derece rekabetçi Avrupa otomobil pazarına giren Çinli otomobil şirketlerinin sayısı sürekli artıyor. Geleneksel otomobillerden hibritlere ve elektrikle çalışan makinelere kadar, kesin olan bir şey var – Avrupa, Asya’dan gelen üreticilerin ustalığını henüz görmedi. Bunun bir örneği Aiways’dir. Şirketin Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı gibi büyük bir etkinlik sırasında kendisini resmen tanıtma planları başarısız olsa da, Avrupa pazarı henüz şık U5 SUV’yi görmedi.

Dış

Aiways’in amiral gemisi modeli, öne eğimli A sütununun sağladığı aerodinamik şekil ve pürüzsüz yay şeklindeki tavan çizgisi ile şaşırtıyor. Modern tasarım, elektrikli SUV yolcuları için daha fazla alan ve konfor sağlar. Büyük siyah cam açılır tavan, iç mekanın daha hafif ve daha geniş görünmesini sağlar. Model U5, otomobilin tüm gövdesi boyunca uzanan keskin keskin hatlar sayesinde benzersiz bir erkeksi görünüme sahiptir. Dikkat çekici vurgular, akıllıca gizlenmiş kapı kolları ve arkadaki çift hava akımı spoyleridir. Hem ön hem de arka lambalar modern LED aydınlatma teknolojisi ile donatılmıştır. L şeklindeki farlar araca güzel ve şık bir ön şerit sağlar. Arkada, tam genişlikte arka lambalar ilk bakışta göze çarpıyor.

İç mekan

Aiways U5 2020 - iç mekan

Aiways U5’in ferah iç mekanı, insan odaklı felsefesiyle şaşırtıyor. Uygulanan AI (yapay zeka) teknolojisi, aracı hem sürücü hem de yolcular için mobil bir akıllı eve dönüştürüyor. Kullanılan hafif döşeme sayesinde kabin ferah ve ferah görünüyor. Ön koltuklar kucaklama tipindedir ve destek ve yumuşaklık hissi sunar. Arka koltukta üç kişiye kadar geniş bir alan var. Orta konsolun temiz ve pürüzsüz tasarımı, ek gösterge paneli ve yeterli saklama yeri barındırıyor. Sürüş modu seçicisi de orta panele yerleştirilmiştir. Daha keyifli bir sürüş için üç farklı moda izin verir.
Kabindeki teknoloji en üst seviyede. Merkezi yüksek çözünürlüklü ekran, kolay kontrol ve mükemmel işlevsellik sunan geniş bir tam LCD ekrana sahiptir. U5’in gösterge paneli, ana araç özelliklerinin ve performans numaralarının 180 derecelik görüntüsünü sağlayan üç LCD’den oluşuyor.

Aiways U5’in Yapay Zekası

Fütüristik SUV, 360 derecelik mükemmel bir çok yönlü farkındalık sistemi ile donatılmıştır. 22 sensör ve kamera içerir – 12 ultrasonik radar, 3 milimetre dalga radarı, 5HD kamera ve 2 araç içi kamera. Bu sayede sürücü, herhangi bir zamanda arabada ve çevresinde her yerde tam olarak neler olup bittiğinin tam olarak farkında olur. Akıllı sürüş sistemine AI Pilot adı verilir ve güvenli seyahat ve mükemmel deneyim sağlar.

Aiways U5 2020 - arkadan yakından görünüm, mavi

Ayrıca aktif ve pasif güvenlik teknolojileri uygulanmaktadır. Tam güvenlik paketi oluşturulurken dört senaryo dikkate alınır:

seyahat sırasında

Seyahat ederken, güvenlik sistemi tehlikeli davranışları algılar ve tehlikeli durumlardan kaçınmak için sinyaller ve uyarılar görüntüler.

Önlem ve Acil Durum

Bu iki senaryo, bir çarpışmayı önlemek için otomatik olarak etkinleştirilen önleyici sistemleri içerir. Örneğin acil frenleme yayaları, bisikletlileri veya geçen hayvanları koruyabilir. FCW(Forward Collision Warning) sistemi, U5’in hızını ve öndeki aracın hızını takip eder ve mesafenin fazla kısaltılması durumunda sürücüyü uyarır.

Çarpışma

Aiways U5’in güçlü kafes şeklindeki bi-metal gövdesi, 5 yıldızlı Avrupa araç gövde standardına uygun olarak tasarlanmıştır. Otomobil gövdesinin özel olarak geliştirilmiş yüksek burulma sertliği, çarpışma durumunda bile yolcuların güvenliğini sağlar.

elektromobilite

Aiways U5 2020 - kıyıda yandan görünüm

Modern Aiways’in SUV modeli tamamen elektrikli bir araçtır. Gücü bir “Sandviç” pil paketinden gelir. Pil modülü ve soğutma plakalarından oluşan katmanlı bir yapıyı temsil eder ve çarpışma durumunda bile soğutucu sızıntısı riskini ortadan kaldırır. Yenilikçi çözüm, pil takımının güvenliğini ve genel araç güvenliğini de önemli ölçüde artırır. Pil şarjı da geliştirildi ve artık aşırı soğuk hava koşullarında bile kolayca elektrikle çalışmak mümkün. Modern Pil yönetim sistemi ve sıvı soğutma, -30 C ile +50 C arasında değişen sıcaklıklarda sabit güç çıkışı sağlar. Aiways U5’in pil paketi, 181 Wh/kg olarak tahmin edilen yüksek bir enerji yoğunluğuna sahiptir. Ayrıca 27 dakikada %30’dan %80’e şarj olan hızlı şarj seçeneği de var. Araç, Avrupa pazarındaki ilk Çinli elektrikli SUV için 503 km’lik bir menzil hesaplayan NEDC çevrim testini geçti.

Bağlantı Paketi

Otomotiv endüstrisindeki yeni dijital çağda oluşturulan Airways U5, AI Connectivity paketi aracılığıyla insan merkezli felsefesini koruyor. Eğlence, navigasyon ve araç üzerinde kontrol için araç sistemlerinin tüm işlevleri, erişimi ve çalıştırmayı basitleştirmek için tasarlanmıştır. Öğrenme işlevini akıllı navigasyona uygulamak ve uzak bir AI-anahtar sistemi sağlamak, Aiways U5 mevcut telefon APP’sinin özelliklerinden sadece birkaçıdır. Uygulama, araçtaki sistemler üzerinde her an neredeyse tam kontrole olanak tanır.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram