Home » 2021 Porsche Taycan Turbo Cross Turismo incelemesi

2021 Porsche Taycan Turbo Cross Turismo incelemesi

by adminn1
0 comment
2021 Porsche Taycan

imdbgram 2021 Porsche Taycan Turbo Cross Turismo’yu inceliyor.

Yakın zamanda, Alman markasının elektrikli modelinin genişletilmiş versiyonu olan (menzilde olduğu gibi uzatılmış değil, uzatılmış) Porsche Taycan Turbo Cross Turismo’nun hızlı bir test sürüşünü gerçekleştirme fırsatını yakaladık.

Her şeyden önce, 1900’lerin başında, İskoç otomobil üreticisi Albion Motors’un izniyle, Avrupalıların sportif vagon dediği ilk “ateş frenini” tanıttıkları için İngilizlere teşekkür edelim. Aston Martin daha sonra diğerlerinin yanı sıra DB5, DB6 ve DBS ile meşaleyi ele geçirdi. Birkaç Avrupalı ​​üretici de performans odaklı vagonlar yaratma konusunda ilham aldı. Volvo 1800 ve BMW Z3 coupe sadece iki örnektir. Bazıları onları sever, bazıları sevmez, ancak bu araç formatının şık olmaktan başka bir şey olmadığını iddia etmeye cesaret ediyoruz.

2020’de tanıtılan sözde “normal” Taycan, elbette Porsche’nin en çok konuşulan ilk tamamen elektrikli aracı. Alman otomobil üreticisi için şimdiye kadar başarılı bir girişim olduğunu söylemek yeterli. Alışılageldiği gibi, Porsche daha sonra hem mecazi hem de kelimenin tam anlamıyla teklifi genişletmeye karar verdi. Otomobil üreticisi bunu Panamera ile zaten yapmış ve 2021 model yılı için bir Cross Turismo versiyonunu tanıtmıştı. Bu varyant gibi, bu Cross Turismo da Taycan sedanın bir “çekici fren” versiyonudur ve sonuç göze gerçekten hoştur.

2021 Porsche Taycan Turbo Cross Turismo, ön

2021 Porsche Taycan Turbo Cross Turismo, ön

Taycan Turbo Cross Turismo Hakkında
Taycan’ın bu versiyonuyla Porsche kesinlikle daha fazla arazi kabiliyeti sunmayı düşünüyordu. Ve böylece alt orta ekranın altında bulunan bir Arazi/Çakıl düğmesi var. İçeride, bu düğmenin, bu Porsche’yi asfalttan daha maceralı bir zemine güvenle çıkarabileceğinizin ipucu olduğu söylenmelidir.

Bununla birlikte, iki Taycan’ı yerden yükseklik açısından yalnızca 20 mm ayırıyor. Bu çok fazla olmayabilir, ancak birkaç hafta önce klasik versiyonu kullandıktan sonra, ekstra 20 mm’nin bize daha fazla güven verdiğini söyleyebiliriz, arazi sürüşü bir yana, sadece hız tümseklerinden geçmek için! Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, Çakıl modu etkinleştirildiğinde 10 mm daha kazanırsınız.

Diğer farklılıklar
Panamera ve Cross Turismo yavrularında olduğu gibi, Porsche bir Taycan sedan aldı ve daha uzun yapmak için geriye doğru uzattı. Buna daha fazla arazi aracı görünümü vermek için bazı estetik unsurları ekleyin, yer yer biraz plastik, biraz daha yüksek şasi yüksekliği ve bir “çekim freni” tarifine sahipsiniz.

Açık olmak gerekirse, bazı değişikliklerin pratik nedenleri var. Birincisi, Taycan’a kıyasla gerçek bir alan kazanıyorsunuz ve iç mekan daha pratik. Özellikle arka koltuklara daha kolay erişilebilir ve yolcular için daha fazla yer vardır.

Bununla birlikte, gerçek kazanç bagajda. Bagaj hacmi sedan versiyonunda 366 litreden Cross Turismo’da 405 litreye (arka koltuklar aşağıdayken 1.171 litre) çıkıyor. Bu son versiyonun sedandan 11 mm daha uzun olduğunu da belirtelim. Çok fazla değil, ama yardımcı oluyor ve araca kendine özgü stilini de veriyor.

2021 Porsche Taycan Turbo Cross Turismo, iç mekan

2021 Porsche Taycan Turbo Cross Turismo, iç mekan

2021 Porsche Taycan Turbo Cross Turismo, birinci sıra koltuklar

2021 Porsche Taycan Turbo Cross Turismo, birinci sıra koltuklar

Tasarım, iç donanım
İçeride, atmosfer, her şeyin lüks yaydığı sedan’ınkine çok benziyor. Birkaç hafta önce Taycan’ın “temel” versiyonu denen bir versiyonu test ettik ve bitiş kalitesi bu Turbo versiyonundaki kadar yüksekti. “Ucuz” Taycan diye bir şey yoktur.

Sürücünün önündeki ekran ayarlanabilir. Ardından, orta konsolun alt ekranı, dokunmaya duyarlı klima kontrollerinin yanı sıra radyo, navigasyon ve ayar sistemi için kısayolları barındırıyor. Navigasyon, medya ve çeşitli ayarları gösteren üst ekranın kullanımı oldukça kolaydır. Ön yolcunun önünde bulunan dördüncü bir ekran tüm kontrolleri görüntüler.

Havalandırma deliklerinin pembe altın renginin küçük bir dokunuşuyla çevrelendiğini ve kabine gizli bir lüks katmanı eklediğini unutmayın. Ancak biraz hayal kırıklığı, havalandırma yönünün ayarlanmasıdır. Erişim ve sıcaklık seçimi kolay olsa da, hava yönünü değiştirmek oldukça zahmetlidir. Havalandırma yönünü seçmek için ana konsoldaki klima kontrol menüsünü seçmek için gözünüzü yoldan ayırmanız gerekiyor. Küçük bir joystick işi halledebilirdi.

Bizi şaşırtan bir diğer unsur ise direksiyon simidinin sol tarafında yer alan buton. Bunun için kullanılıyor… aslında ne için orada olduğunu bilmiyorduk. Çünkü araca biner binmez otomatik olarak çalışmaya başlar ve gideceğiniz yere vardığınızda aracı “P” konumuna alarak inip kilitleyebilirsiniz. Taycan, aracın içindeki varlığınız (ve anahtarın varlığı) ile kendini açar ve kapatır. Her neyse, biraz araştırma yaptık ve elimizde: düğme, isterseniz tüm sistemi devre dışı bırakmak için kullanılıyor; sadece birkaç saniye basın.

2021 Porsche Taycan Turbo Cross Turismo, dörtte üçü arka

2021 Porsche Taycan Turbo Cross Turismo, dörtte üçü arka

Güç aktarma organları
Kanada’da sunulan tüm Cross Turismo çeşitleri, çift motorlu dört tekerlekten çekiş sistemine sahiptir. Taycan 4 Cross Turismo 119.900 dolardan başlıyor ve bu da onu serideki en ucuz Taycan yapıyor. Giriş seviyesi olarak adlandırılan bu Taycan Cross Turismo hala 469 beygir gücü sağlıyor ve ona yaklaşık 400 km’lik saygın bir menzil sağlayan 93.4 KWh’lik bir pile sahip.

Test cihazımız, 178.000 $ fiyatla satılan ve önemli bir 670 hp (fırlatma kontrollü) ve astronomik 625 lb-ft tork sağlayan Taycan Turbo Cross Turismo idi. Menzilde onun üzerinde 750 beygirlik bir Taycan Turbo S olsa da, bu Turbo versiyonun sizi kalkış kontrol modunda, ufacık bir şekilde koltuğunuza yapıştırabileceğini söyleyebiliriz. Aslında 0’dan 100 km/s’ye sadece 3,3 saniyede çıkabiliyor. Turbo S’ye bastığınızda nasıl hissettirdiğini yalnızca hayal edebiliyoruz.

Menzil
Taycan Turbo Cross Turismo EV, üretici verilerine göre 395 ile 452 km arasında menzile sahip. Test aracımızı aldığımızda yüzde 90 şarjlıydı ve 370 km menzil gösteriyordu. Yaklaşık 150 km gittikten sonra şarj etmek istedik ve 100 kW/h hızlı şarj istasyonunda durduk; 160 km’yi yaklaşık 30 dakikada toparlayabildik. 350 kW/h’lik bir istasyonla bu işlem sadece birkaç dakika sürerdi. Neyse ki, bu hızlı şarj istasyonları ülke genelinde giderek yaygınlaşıyor.

2021 Porsche Taycan Turbo Cross Turismo, profil

2021 Porsche Taycan Turbo Cross Turismo, profil

Kusursuz?
Şimdi tartışmanın acı veren kısmına gelelim. Yani, bu güzel Porsche Taycan Turbo Cross Turismo’nun başlangıç ​​fiyatı 178.000 dolardır. Bu zaten çok fazla. Test modelimizde büyük bir seçenek listesi işaretlendi ve bu da toplamı 230.000 doların biraz üzerine çıkardı. Oldukça nadir bir havaya tırmanmaya başlıyoruz.

Ve bunu Taycan Cross Turismo’yu tanıyan yoldan geçenlerin geniş bakışlarından hissedebiliyorduk. Hangisi herkes değildi. Aracı Panamera Cross Turismo ile karıştırmak çok kolay. Belki de Porsche’ye yapabileceğimiz tek kınama bu: Arkadan bakıldığında, iki model aracın genel şekli açısından çok benzer görünüyor, aynı zamanda her iki araçta da hemen hemen aynı tasarıma sahip arka lambalar. Bir araca bu kadar para ödeyecekseniz, en azından onu serideki diğer modellerden gerçekten farklı hale getirin. Özellikle diğer her açıdan, bu Taycan gerçekten olağanüstü.

2021 Porsche Taycan Turbo Cross Turismo, şarj oluyor

2021 Porsche Taycan Turbo Cross Turismo, şarj oluyor

Severiz

Patlayıcı hızlanma
Sportif aile arabası
Kargo alanı
Menzil

daha az seviyoruz

Turbo ve Turbo S versiyonlarının fiyatı
Ekran sayısı
Dokunmatik ekran kontrolleri

Rekabet

Tesla Model S
Audi e-Tron GT
Mercedes-Benz EQS

2021 Porsche Taycan Turbo Cross Turismo, arka

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram