Home » Bentley EXP 100 GT – kazanan olmak için doğmuş bir konsept

Bentley EXP 100 GT – kazanan olmak için doğmuş bir konsept

by adminn1
0 comment
Bentley EXP 100 GT

Bentley Motors yeni 2020’ye bir ödülle başlıyor. En son konseptleri Bentley EXP 100 GT, üreticinin Grand Touring’in uzak 2035’te nasıl görünebileceği vizyonunu temsil eden fütüristik bir yüzüncü yıl. Muhteşem sanat eseri, yakın zamanda Fransız Otomobil Festivali’nde “Yılın En Güzel Konsept Otomobili” ödülünü kazandı. Uluslararası, aynı zamanda “Otomotiv Moda Haftası” olarak da bilinir.

Bentley’in tasarım direktörü, EXP 100 GT’nin sadece bir sonraki konsept otomobil olmadığını, aynı zamanda lüks mobilitenin geleceği için bir vizyon olduğunu iddia ediyor. Kusursuz işçilik, modern teknolojiler ve olağanüstü performansı birleştiren fütüristik araç, ikonik markanın ileri görüşlü akıllı müşterilerine adanmıştır.

Bentley EXP 100 GT - önden görünüm, konsept tasarımı

Uygulanan AI (Yapay Zeka), EXP 100 GT’yi dijital dünyanın bir parçası haline getirerek otomobilin hem sürücüsü hem de yolcuları için olağanüstü bir deneyim sunar. Grand Tourer’ı yeniden tasarlayan konsept araç, tamamen elektrikli bir platform içeriyor. Çarpıcı dış tasarım sadece boyutlarıyla değil, ikonik Grand Tourer’ın klasik Bentley unsurları ile geleceğin lüks özellikleri arasındaki mükemmel dengesiyle de etkileyicidir. Sonuç tek kelimeyle özetlenebilir – bir başyapıt.

İçeriden, zarif bir şekilde şekillendirilmiş kabin, yolcularını fütüristik olarak uyumlu bir ortamda karşılıyor. Entegre Bentley Kişisel Asistan, tüm yolcuların iyiliğini düşünen otomobilin zihni ve ruhudur. EXP 100 GT, benzersiz işçiliği ile şaşırtıyor. Akıllı bir karar, dışarıdaki doğa ile otomobilin içi arasındaki bağlantıdır. Kabin için bazı olağanüstü malzeme ve teknikler kullanılmıştır.
İlk ilginç karar, ışığı malzeme olarak kullanmaktır. Aracın geniş cam tavanı, prizmalar aracılığıyla doğal ışığı toplayabilen ve fiber optik aracılığıyla kabine yansıtabilen bir teknolojiye sahip olacak. Bu sayede otomobilin içindeki tüm alan benzersiz bir rahatlık ve konfor sağlayacaktır.

Bentley EXP 100 GT - arkadan görünüm, açık kapılar

Yenilikçi otomobil, Yapay Zeka “Yakalama modu” aracılığıyla yeni bir hava iyileştirme teknolojisine sahip olacak. Bu sayede kabin içerisindeki hava yolcuların taleplerine göre farklı kokular sağlayabilmektedir. Tavan kapalıyken şehir gezileri yapılması durumunda, AI bir temizleyiciyi etkinleştirecek ve ardından iç mekanı temiz ve temiz hava ile dolduracaktır.
Kabindeki en etkileyici malzeme 5000 yıllık Copper Infused Riverwood. Bu karbon tarihli meşe, Doğu İngiltere’deki bir gölün havzasında korunmuştur ve şimdi, 5000 yıl sonra, Riverwood uzmanları onu en son Bentley konsepti için tedarik etmiştir. Meşenin tüm güzelliğini ortaya çıkarmak ve Japon sanatı Kintsugi’den ilham almak için ünlü üretici, ahşapta aşılanmış geri dönüştürülmüş bakır kullanıyor. Böylece malzemenin doğal kusurları parlak bakır vurgularla vurgulanır.
Bir başka çevre dostu karar, döşeme için kullanılan malzemedir. Bentley’in VEGEA’daki işbirlikçileri, üzüm kabukları ve tohumları gibi şarap atıklarını geri dönüştürerek deri benzeri tekstil üretimi için bir teknoloji geliştirdi. EXP 100 GT’nin koltuklarında yüksek kaliteli malzeme yaygın olarak kullanılmaktadır.
Bir diğer sürdürülebilir fikir, oval merkez parçası için Cumbria Crystal kullanılmasıdır – holografik ekrana sahip sesle etkinleştirilen AI konsollarından biri. Bu şaheser, Birleşik Krallık’ta kalan son kristal üreticisi ile işbirliği içinde elle üflenmiş ve elle kesilmiştir.

Bentley EXP 100 GT - iç tasarım

Dijital gelecek, otomobilin camlarında hayata geçiriliyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisi, görünümleri düzenler ve yolcuların çeşitli içerik ve etkinliklerle seyahatlerini geliştirmelerine olanak tanır. Akıllı cam, giyilebilir bir lens olarak çalışır ve doğayı ve gerçekliği zenginleştirerek araç içi eğlenceye yeni bir anlam kazandırır. Bu modern teknoloji ile sadece yolcuların camları geliştirilmemiştir. Ön cam da bunu sunuyor. Bilinmeyen yerlere seyahat ederken, AR teknolojisi ile gömülü arayüzde bir eğitim içeriği görüntülenecektir. Bu şekilde, araç kabini hem sürücü hem de yolcular için bilinmeyen bölgenin daha derin bir şekilde anlaşılmasını sağlayacaktır. Onları çevreleyen dünyayla bir araya getirmek, yeni EXP 100 GT’deki gezileri geleceğe unutulmaz bir yolculuğa dönüştürecek.

Konfor açısından ise otomobil koltuklarının biyometrik işlevini geçemiyoruz. Sürücünün aktif olmasına veya otonom modların açık olmasına bağlı olarak koltuklar, tüm yolcular için mükemmel konfor ve rahatlık sağlamak için vücut ısısını, oturma pozisyonunu ve diğer önemli koşulları izleyecek şekilde tasarlanmıştır. Koltuklar, yolculuğun ne kadar süreceğine bağlı olarak özelliklerini otomatik olarak ayarlar. Fütüristik koltuklar ayrıca ergonomik bir şekil sunar ve isteğe bağlı olarak masaj veya kas uyarımı sağlayabilir.

Bentley EXP 100 GT - yandan görünüm, açık ön kapı

Sürdürülebilir fikirler iç mekanla bitmiyor. Lüks konsept aracın atan kalbi, sadece bir başka çevre dostu karardır. Tamamen elektrikli araç, çevre üzerinde daha yumuşak bir etki sağlayan 4 motorla donatılacak. Yeni nesil Traction Drive, eskisinden %35 daha hafif ve %50 daha güçlü. Belirlenen azami hız 300 km/s’dir. Kullanılan tork vektörü, viraj alırken veya sadece viraj alırken EXP 100 GT’nin mükemmel kontrolünü sağlayacaktır. Muhteşem konsept otomobilin gücü, daha yüksek şarj yoğunluğu sağlamak için Katı Hal Pil teknolojisi ile depolanacak. Hızlı şarj da yeniliklerin bir parçası. 500kW’lık bir şarj cihazına yalnızca 15 dakika, %80’e kadar şarj etmek için yeterli olacaktır. Aracın beklenen menzili ise 700 km olarak tahmin ediliyor.

EXP 100 GT, lüks aracın hem dışından hem de içinden olağanüstü bir yolculuk sağlamak için dünyanın her yerinden ortaklarla işbirliği içinde inşa edilmiştir. Aracın AI kitaplığı, her yolculuktan çeşitli anıları saklar, böylece gelecekte tekrar kullanılabilirler. Her ayrıntının ve her teknolojinin tasarımı, her yaştan yolcuyu rahatlatmak için hassas bir şekilde geliştirilmiştir ve tüm mesafeler için sürdürülebilir ve çevre dostu bir yolculuk sunar.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram