Home » Fiat 500 ve Panda Hybrid Lansman Sürümü

Fiat 500 ve Panda Hybrid Lansman Sürümü

by adminn1
0 comment
Fiat 500

Şehir otomobili segmentinin tartışmasız lideri Fiat 500 ve Fiat Panda, FCA grubunun kendi kategorisinde yeni hibrit teknolojisini benimseyen ilk modelleri olacak.

Fiat 500

Fiat 500

Yeni 500 ve Panda Hybrid, Şubat ve Mart 2020’den itibaren bayilerde satışa sunulacak. Bunların, hibriti herkes için erişilebilir hale getirerek kentsel hareketlilikte bir kez daha devrim yaratması bekleniyor. Modellerin, elektrikli kentsel hareketlilik için yeni Avrupa ölçütü haline geldiğine inanılıyor.

Yeni 500 ve Panda Hybrid, verimli bir kompakt hafif aracın ve kısa mesafelerde erişilebilir hibrit sürüşün tüm avantajlarını sağlıyor. Fiat her zaman teknolojide öncü ve mobilitede yenilikçi olmuştur. Şimdi 2020’nin modern sürdürülebilir mobilitesi, markanın tarihinde yeni bir kilometre taşını işaret ediyor.

Fiat 500 ve panda Hybrid - denize yakın önden görünüm

Fiat 500 ve Panda’nın yeni hibrit versiyonlarının lansmanı ile markanın elektrifikasyonu başlayacak. Ve bu sadece ilk adım olacak. Bir sonraki model yeni 500’ün üretimi olacak. Bu modelin tam elektrikli bir versiyona sahip olacağı vaat ediliyor ve bu nedenle e-mobilite FCA’nın stratejisinde önemli bir rol oynayacak. 2020, grubun müşterilere eksiksiz ve sürdürülebilir bir mobilite deneyimi sunmak için bir dizi ürün ve hizmet sunduğunu görecek. Ayrıca, Fiat markasının iki ikonik ve tamamlayıcı modeli olan 500 ve Panda tarihinde ilk kez, özel bir benzersiz seride sunulacaklar. Özel Lansman Sürümü, FireFly ailesinden yeni bir benzinli hafif hibrit motorun piyasaya çıkışıyla birlikte gelir. En yeni 3 silindirli, 1,0 litrelik üniteyi 70 beygir gücü (51 kilovat) güç çıkışıyla birleştirir. 12 voltluk BSG (Kayışa entegre marş jeneratörü), bir elektrik motoru ve bir lityum pil ile eşleştirilecek. Hafif hibrit versiyon, yakıt verimliliğini önemli ölçüde artırır. Bu sayede CO2 emisyonları ortalama %20 ile %30 arasında azaltılacaktır.
Panda Cross performansı için Fiat, BSG sistemi sayesinde çok yüksek bir sürüş konforu standardı da sağlıyor. Bu teknoloji, neredeyse gürültüsüz titreşime, içten yanmalı motorun hızlı bir şekilde yeniden çalıştırılmasına ve dur-kalk moduna izin verir. Müşteriler ayrıca hibrit araç kullanmanın tüm avantajlarından da yararlanıyor. Yerel düzenlemelere bağlı olarak bu, sürücülere şehir merkezlerinde erişim ve hareket özgürlüğü, daha ucuz park yeri ve vergi indirimleri sağlayacaktır.

Fiat 500 ve Panda Hybrid - Model 500'ün İç Mekanı

İçeride, koltuk döşemesi tüm projenin sürdürülebilir felsefesini takip ediyor. FCA’nın yarı hibrit teknolojisi ile ikonik Fiat Panda ve Fiat 500’ün yenilikçi ruhu arasında mükemmel bir kombinasyona ulaşıldı. Launch Edition’ın koltukları, otomotiv sektöründe kısmen SEAQUAL® YARN (geri dönüştürülmüş plastikten elde edilen özel bir malzeme) ile yapılan ilk koltuklardır. Bu teknoloji, markanın çevre dostu felsefesinin bir parçası olarak plastik geri dönüşümü uygular. Fiat 500 ve Panda, yıl boyunca satılan yaklaşık 400.000 adet ile Avrupa’da kentsel hareketliliği temsil eden birbirini tamamlayan iki Fiat ikonudur.
Şimdi hafif hibrit teknolojisini tanıtarak, 500 ve Panda modelleri daha sürdürülebilir kentsel sürüşe doğru önemli bir adım atacak. Her iki Hybrid Launch Edition da bundan böyle Avrupa genelindeki Fiat bayilerinden sipariş edilebilecek. Yeni benzinli hafif hibrit motor, ünlü motorun mirasına dayanmaktadır. 6.000 dev/dak’da 70 beygir gücü (51 kilovat) maksimum güç çıkışı ve 3500 dev/dak’da 92 Newton metrelik tepe torku ile bir litrelik üç silindirli motor konfigürasyonu uygular. Silindir kapağı, her silindir için iki valfe ve sürekli değişken valf zamanlamasına (CVVT) sahip tek bir eksantrik miline sahiptir. Yapı, kompakt bir yanma odası, yüksek devirli emme kanalları ve EGR valfleri içerir. Dikkate değer ölçüde yüksek bir sıkıştırma oranı (daha iyi termal verimlilik sağlar) sağlayan karter, çalıştırma sürelerini azaltmak ve daha hafif bir motor elde etmek için – sadece 77 kilogram – dökme demir silindir gömlekleri ile yüksek basınçlı döküm alüminyum alaşımdan yapılmıştır. BSG sistemi doğrudan motora monte edilir ve kayışla çalıştırılır. Bu teknoloji, frenleme ve yavaşlama sırasında enerjinin yakalanmasını, 11 amper-saat kapasiteli bir lityum pilde depolanmasını ve motoru dur-kalk modunda yeniden çalıştırmak veya hızlanma sırasında yardımcı olmak için maksimum 3.600 watt güçte kullanır. BSG sistemi, 30 km/s altındaki hızlarda içten yanmalı motoru kapatma seçeneği sunar. Lityum pil, boş konuma veya park moduna geçerek, sürücünün araç üzerinde tam kontrol sahibi olmasını sağlayan tüm hizmetlere güç sağlar. En yeni Panda ve 500 Hybrid Launch Edition’daki hafif hibrit tahrik ünitesi, önden çekişli yeni 6 vitesli manuel şanzımanla birleştirildi. Geliştirilmiş manevra kabiliyeti ve geliştirilmiş verimlilik, yeni düşük sürtünmeli yatakların ve contaların sonucudur.
Son olarak, yeni sistem tüm güç ünitesinin boyutlarını 45 milimetre küçültmeyi içeriyor, böylece otomobil yolda daha iyi davranıyor. Daha düşük ağırlık merkezi sayesinde yeni FireFly ailesi motoru, FCA tarafından iyi yakıt verimliliği ve mükemmel performansa sahip bir dizi küçültülmüş benzin agregaları sunmak için geliştirildi.

Fiat 500 ve Panda Hybrid - Panda modelinin arkadan görünümü

Yeni Hybrid Launch Edition, sürekli teknolojik yeniliklerin ve zamansız bir tarzın mükemmel kombinasyonu sayesinde iki Fiat ikonunu bir kez daha gösterinin yıldızları olarak konumlandırıyor. Aynı zamanda şehir içi otomobil segmentinde de birbirlerini tamamlıyorlar. Fiat’a göre 500 modeli daha istek uyandıran yönü temsil ederken, Panda daha işlevsel olana uyuyor.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram