Home » 2021 Lexus UX 250h Hibrit İnceleme: Kent Ormanında Çevreci Olmak

2021 Lexus UX 250h Hibrit İnceleme: Kent Ormanında Çevreci Olmak

by adminn1
0 comment
2021 Lexus UX 250h

Lexus bir isim olarak hemen hemen evrensel olarak bilinir. Adını “Kullanıcı Deneyimi” kısaltmasından alan UX modeli daha az bilinir. Yolda daha fazla rakibini görüyoruz, örneğin BMW X1, Audi Q3, Mercedes GLA, vb.; ama UX? Çok değil. Bu araç daha az verimli veya daha az pratik olduğu için mi? Rakiplerinden daha az dinamik mi?

Lexus UX 250h

2021 Lexus UX 250h

Bu aracın kendi segmentinde lider olmadığı için bazı yönlerden eksik olması gerektiğini varsaymak cazip geliyor. Ama aslında hayır! 2021 Lexus UX 250h ‘deki haftamız bir aşk hikayesinin başlangıcıydı.

Bu aracı Lexus serisinde konumlandırarak başlayalım. Elbette serideki en küçük SUV ve gelişmiş 2.0L dinamik benzinli motorla ya da plug-in hibrit elektrikli güç aktarma organıyla geliyor; ikincisi dört tekerlekten çekiş sistemi ile donatılmıştır.

Dışarıdan, iki ağabeyi NX ve RX’e olan benzerliği konusunda hiçbir şüphe yok. Hangisi iyi, çünkü bence Lexus SUV’ların belli bir çekiciliği var. Büyük ön ızgarayı tartışabilirsiniz -ki çoğu öyledir-, badem şeklindeki farlar hoş bir dokunuş ve markanın ayırt edici özelliği. Lexus ahırına ait olduğunu uzaktan anlayabilirsiniz.

2021 Lexus UX

Lexus UX

Yandan bakıldığında, siyah arka plana sahip 18 inç 5 kollu alaşım jantlar, sürdüğümüz modelin Ultrasonik Mika 2.0 (mavi) rengiyle mükemmel bir uyum sağladı.

Arkada, ışıklar tüm araç boyunca genişler ve güzel bir spoyler her şeyi gözden geçirir. Arkadan bakıldığında, UX klas ve sportif bir his veriyor. Doğrudan rekabetinden açıkça sıyrılıyor.

İçeride, NuLuxe koltuklara yerleştiğinizde, gerçekten bir spor arabaya layık bir kokpit bulacaksınız. Burada sorumluluk reddi, mümkün olan yerlerde dokunmatik ekran komutları yerine düğmelerden yanayız, eğer başka bir nedenden dolayı direksiyon başında daha az dikkat dağıtıyorsa. Ve burada mutluyduk çünkü her yerde düğmeler var! Her düğmenin belirli bir işlevi vardır ve her birinin kullanımı kolaydır.

Direksiyon simidinden iyi bir göbeğe ve oldukça küçük bir çapa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Daha da iyisi, 4 silindirli bir hibrit değil, bir spor arabanın direksiyonunun arkasında olduğunuza kendinizi ikna edebilirsiniz. Radyo, hız sabitleyici ve Lexus Güvenlik Sistemi + için tüm kontroller burada bulunur.

2021 Lexus UX 250h

Lexus UX 250h

Orta konsolun üst kısmında 10.3 inçlik bir ekran (lüks pakette isteğe bağlıydı); temel modelle birlikte 7 inçlik bir ekrana sahip oluyorsunuz. Altında, klima kontrol düğmeleri ve biraz daha aşağıda bir CD çalar! Evet, doğru okudunuz, gerçek bir CD çalar. Şaşırdık… Ama o kadar eski kafalı değiliz, kullanmadık.

Çok yaşa Apple CarPlay ve Android Auto, doğrudan temel sürümlerden entegre. Ancak multimedya sistemini kontrol etmek için dokunmatik yüzeyi kullanmanız gerekiyor ve işte o zaman işler ters gidebilir. Diğer Lexus modellerinde çileden çıkaran dokunmatik yüzeylerle ilgili kötü anılarımız var. O kadar ki, genellikle istasyonu veya bu UX’de olmayanı değiştirmek için kullanmaktan kaçınırdık. Neyse ki direksiyon simidinde düğmeler vardı.

UX ile Lexus, ekran kontrol merkezini radyo kontrollerinden ayırmak için iyi bir fikre sahipti. Bunun için, dokunmatik yüzeyden geçmek zorunda kalmadan ses seviyesini kontrol etmek ve istasyonları değiştirmek için gerçek düğmeleriniz var. Ancak, dürüst olmak gerekirse, balatanın geçmişteki diğer Lexus modellerine göre çok daha iyi ayarlandığını not ettik. Küçük bir yumruya çarparken yanlış komutu seçtikten sonra küfürleri bir kez bile ağzımızdan çıkarmadık. İlerleme.

 

İç mekanın geri kalanı, kaplama kalitesi ve kullanılan malzemelerle etkileyicidir. Test cihazımız, bizi etkilemek için 5.300$ değerinde süslü aygıtlara sahipti, ancak dürüst olmak gerekirse, temel modelle bile mutlu olurduk.

Konforlu sürücü koltuğu ve hoş direksiyon simidi sayesinde araçta kendimizi iyi hissettik. Ön yolcu, koltukları ısıtmalı, havalandırmalı ve elektrikli olarak da ayarlanabildiğinden şikayet edecek çok az şey vardı.

Ancak arkada işler sıkı! Bagajın kapasitesini artırmak için sırtlıklar 60/40 oranında katlanabiliyor ki bu da çok büyük değil. Mercedes GLA’nın bagajından daha büyük ve Audi Q3 ile neredeyse aynı olmasına rağmen BMW X1’in bagajından daha küçük. Ama bu bir şehir arabası ve büyük kereste yığınları veya bunun gibi bir şeyin etrafından dolaşmayı denemeniz pek olası değil.

Fiyatlandırmaya gelince, önden çekişli temel versiyon 41.060 dolardan başlıyor. Dört tekerlekten çekişli hibrit versiyon 42,860 dolardan başlıyor. Bu sürüm, toplam fiyatı 1.100 $ ila 8.800 $ arasında artırabilecek çok sayıda seçeneğe sahip olabilir. Temel hibrit versiyon sizi mutlu etmek için fazlasıyla yeterli olmalı, bu yüzden satın almadan önce bu seçenekleri doğru bir şekilde tartın.

 

kaputun altında
Lexus UX, yukarıda bahsedildiği gibi tek yanmalı motorla mevcuttur. 250h’de düz alabilir veya bir elektrik motoruyla karıştırabilirsiniz. Bu versiyon aynı zamanda dört tekerlekten çekiş sunan tek versiyondur.

Temel motor 169 hp güç sağlarken, hibrit versiyon toplam gücü 181 hp’ye çıkarıyor. Burada herhangi bir hız veya güç rekoru kırmayacaksınız, ancak günlük sürüşte hibrit versiyonla ilişkili CVT olağanüstü bir iş çıkarıyor. Unutmayalım, bu aracı kaba atletik nitelikleri için değil, şehir zekası için alıyoruz. Ve Lexus, UX’ini bu görevi yerine getirmek için tasarladı. Bazıları güç aktarma sisteminden daha fazla güç isteyebilir, ancak kaputun altında ne olduğunu tamamen onaylıyoruz. Niye ya? Çünkü bir haftalık test sürüşümüz sırasında, çoğunlukla banliyölerde olmak üzere 400 km’lik bir mesafede ortalama 4,8 L/100 km tuttuk. Bu tür bir yakıt ekonomisini sevmek kolay…

 

2021 Lexus UX 250h ile geçen haftamızın sonunda, anahtarı geri verdiğimiz için biraz pişmanlık duymamız iyiye işaretti. Neden çimdik? Sırf biz onun içinde dolaşmayı sevdiğimiz için! Tutumlu ve çok rahat, direksiyon başındaki his hoş, hibrit sistemin sağladığı hızlanmalar etkileyici ve görece at kıtlığına rağmen, hiçbir zaman gücümüzün azaldığını hissetmedik.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram