Home » 2021 Volvo XC40 Recharge İlk Sürüş: İyi Bir Geçiş

2021 Volvo XC40 Recharge İlk Sürüş: İyi Bir Geçiş

by adminn1
0 comment
2021 Volvo XC40

Geçenlerde, Volvo XC40 kompakt crossover elektrikli “Recharge” formuna geçişinin ne anlama geldiğine daha fazla ışık tutan bir sunuma katıldık ve ilgimizi çekti. Sonuçta, bir üreticinin sadece bir platformu değil, bütün bir aracı alıp içten yanmalı bir araçtan tamamen pilli bir araca değiştirmesi her gün değil, ama işte buradayız.

Volvo XC40

2021 Volvo XC40

2021 Volvo XC40 Recharge, esasen Volvo’nun popüler kompakt crossover modelinin tamamen elektrikli versiyonu, ancak bir ön ızgara, bazı benzersiz jantlar ve birkaç rozetin olmaması bir yana, muhtemelen ona bakarak bunu anlayamazsınız. Hala harika iki tonlu boyası, uzun çatısı ve Thor’s Hammer DRL’leri var; Volvo’nun mevcut tasarım imzasının tüm ayırt edici özellikleri mevcut ve bu çok iyi bir şey.

İçeride, farklar daha da az ve daha uzak, ancak büyük bir fark, en azından şimdilik XC40 Recharge’a özel bir unsur var. Bu bilgi-eğlence ekranı olurdu. Aslında bu biraz yalan; ekranın kendisi hala tüm Volvo’ların aldığı 9 inçlik dikey sayıdır, ancak üzerinde görüntülenen şey başka bir su ısıtıcısıdır, çünkü 2021 Volvo XC40 Recharge, yeni Android Otomotiv bilgi-eğlence arayüzünü gördüğümüz ilk Volvo modelidir. . Aslında bu, bu yılın başlarında Polestar 2’de piyasaya çıktıktan sonra onu herhangi bir arabada ikinci kez görüyoruz.

2021 Volvo XC40 Recharge

Volvo XC40 Recharge

Arayüz, Google ile ortaklaşa geliştirildi ve esas olarak arabanızın Google cihazınıza dönüştürülmesini sağlıyor. Bu, kişilerinize, çalma listelerinize ve hatta Google Home’a ​​erişebileceğiniz anlamına gelir ve tek yapmanız gereken oturum açmaktır.

Ama bir uyarı var – en azından şimdilik. Şu an itibariyle Apple CarPlay veya Sirius uydu radyosu desteği yok. Artık Apple cihazınızı Bluetooth üzerinden çalıştırmaya devam edebilirsiniz, ancak bu, bu noktada geçen haftanın haberlerinden daha eski. Volvo, işletim sisteminin kablosuz güncelleme yapabildiğinden, bu uygulamaların çok uzakta olmadığını ve gelecekteki bir güncellemeye dahil edileceğini söylüyor.

Aksi takdirde, XC40 Recharge’ın içi diğer XC40’larınkiyle hemen hemen aynıdır, bu nedenle dijital gösterge kümeniz, ön panelde bazı harika 3D efektli sahte alüminyum ekler, isteğe bağlı (ve çok iyi) harman-kardon ses sistemi vardır. , deri ve süet kombinasyonuyla tamamlanan konforlu koltuklar ve şaşırtıcı miktarda alan.

2021 Volvo XC40

Volvo XC40

XC40’ın nispeten yüksek bir tavanı var, bu yüzden benim gibi uzun boylu insanlar bile ve tam boy ay tavanıyla (Recharge’da dokunmatik panel tarafından çalıştırılan, geleneksel bir düğmeyi tercih ettiğim için utanç verici) bile uygun baş mesafesine sahip ön ve arkada. Koltuğunuzdan yukarıya baktığınızda XC40’ın baş mesafesi, dış görünümünün aksi halde önerebileceğinden daha cömerttir.

Daha da iyisi, gazdan EV gücüne geçişte bir inçlik yolcu alanının kaybolmamış olmasıdır. Arka kargo alanında artık zemin altı depolama alanı yok – 78 kWh pili ve çift EV motorlarını bir yere yerleştirmeleri gerekiyordu – ancak motor da yok, yani tipik olarak bir motor bölmesi olan şey artık ek bir depolama birimi veya “frunk”. Sonuç olarak, toplam depolama yaklaşık olarak aynıdır.

XC40 Recharge’ı kullanmaya başlamak, olabildiğince basit. Anahtarlık üzerinizde olduğu sürece, tek yapmanız gereken yürümek, kapıyı açmak, kendinizi bağlamak ve vites kolunun sırasıyla iki çekilmesi ve iki kez itilmesi gereken sürüş veya geri vitesi seçmektir (neden yapamadınız? Her yönden sadece bir tane almıyor mu? Bilmiyorum) ve sen gidiyorsun. Başlat/durdur düğmesi yok, anahtarlığı açmaya gerek yok.

 

Ayakla çalıştırıldığından bagaj bile tüm bunlardan yararlanır. Aslında hiçbir zaman bir anahtarla veya başlat düğmesiyle uğraşmak zorunda kalmamak gerçekten güzel ve Recharge’ın klima kontrolünü bir uygulama aracılığıyla önceden ayarlayabildiğiniz için yola çıkmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Güç, 402 hp ve 487 lb-ft tork olarak derecelendirilmiştir – bu, bu küçük tamamen elektrikli Volvo CUV’nin çift turbo V8 ile çalışan Mercedes-Benz AMG GLC 63’ten daha fazla tork ürettiği anlamına gelir. Elbette bu bir EV’dir. o güzel, düz tork eğrisini asla elde edemezsiniz ve fırlatma çok tatmin edici olsa da, bir süre sonra hızda nefesi tükenecek, ama gerçekten, bu önemli mi? Bunun bir performans CUV’si olması gerekmiyor ve güç aktarma sisteminden otoyolda vs. geçişi kolaylaştırmak için yeterli tepki olduğu sürece – ve bunu XC40 Recharge’dan alıyorsunuz – o zaman iyi durumdasınız.

Bu büyük pil zemine alçak monte edildiğinden, ağırlık merkezi alçaltılarak gövdenin yuvarlanması azaltılır ve daha iyi yol tutuşu ve daha konforlu bir sürüş sağlanır. Test cihazımda, isteğe bağlı 20 inçlik tekerleklere (19 inçlik tekerlekler standarttır) sahip olması sayesinde bu sürüş biraz güçlendi, ancak çoğunlukla ileriye doğru ilerleme rahat.

 

Muhtemelen “kar” modu olarak adlandırılması gereken bir arazi modu dışında hiçbir sürüş modu yoktur, çünkü esas olarak karlı koşullarda kullanılır. Bunun dışında direksiyona biraz daha ağırlık ekleme seçeneği var ve hepsi bu. Çeşitli eklenti Volvo’larda gördüğünüz gibi “Pure” veya “Sport” bulamazsınız.

Bununla birlikte, fren rejenerasyonunu 11’e yükselten bir “tek pedal” modu vardır, böylece tam olarak durmak için yapmanız gereken tek şey gazı bırakmaktır ve tekrar hızlanana kadar sizi orada tutacaktır. Pedalı bıraktığınızda fren kuvveti oldukça ağırdır, bu nedenle tek pedal modunu devre dışı bıraktığınızda, frenlere daha hızlı hareket etmeyi unutmadığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Yükünüzden en iyi şekilde yararlanmanın iyi bir yolu; Volvo tam şarjla 335 km menzil talep ediyor ve XC40 Recharge hızlı şarj özelliğine sahip, böylece yaklaşık 40 dakikada 0’dan şarjın yüzde 80’ini geri getirebilirsiniz.

 

Yine de, Volvo’nun tüm bilgeliğiyle, şarjda sadece 25 km kalana kadar bir “kilometre kaldı” göstergesini dahil etmemeye karar vermesi biraz garip; Anladığım kadarıyla, araştırmaları bunun menzil kaygısını azalttığını gösterdi, ancak o kadar emin değilim. Bununla birlikte, bir yüzde sol göstergesi alıyorsunuz ve yaklaşık 65 km’lik bir sürüşün ardından yüzde 90’dan yüzde 60’a bir düşüş gördüm ve buna bazı otoyol sürüşleri ve bazı dik tırmanışlar dahil.

Menzil göstergesi bir sorun olsa da, büyük bir sorun değil (daha sonra bir yazılım güncellemesiyle eklenip eklenemeyeceğini merak ediyorum) ve gerçekten bir anlaşma bozucu değil. Yutması biraz daha zor olan şey, Recharge’ın benzer donanıma sahip bir EV olmayan XC40’tan 16.000 doların biraz üzerinde daha pahalı olmasıdır. Bu büyük bir sıçrama ve modeli herhangi bir federal veya eyalet indirimi için uygunsuz kılıyor. Bununla birlikte, EV’ler ve PHEV’ler üreten birkaç üreticiyle konuştum ve nakit geri ödeme teşviklerinin alıcılar için sanıldığı kadar büyük bir çekicilik olmadığını savunuyorlar. Gittikçe daha fazla bu araçlar teslim edildiğinden, teşviklerin sonsuza kadar devam etmeyeceğinden bahsetmiyorum bile.

Fiyatlandırma bir yana, XC40 Recharge ile harika görünen, iyi donanımlı gelen ve reklamı yapılan gibi çalışan bir EV güç aktarma organına sahip şaşırtıcı derecede geniş kompakt bir crossover elde edersiniz. Volvo, yakın gelecekte ürün yelpazesinde tam elektrifikasyon sözü veren ilk üreticilerden biriydi ve XC40 Recharge bu yönde atılmış büyük bir ilk adım.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram