Home » 2020 Porsche Taycan 4S İncelemesi: Gürültü Yapmanın Başka Bir Yolu

2020 Porsche Taycan 4S İncelemesi: Gürültü Yapmanın Başka Bir Yolu

by adminn1
0 comment
2020 Porsche Taycan 4S

İşte size yetersiz bir ifade: Porsche, sektördeki diğerleri gibi neredeyse hiçbir şey yapmıyor. Aslında, Alman otomobil üreticisi her zaman farklı düşünmeye ve farklı şeyler yapmaya özen gösterdi, bu da farklılığı ve saf sürüşü sevenleri çok sevindirdi.

Porsche Taycan

2020 Porsche Taycan

Şirketin mühendislik ve tasarım stüdyolarında, yarım ölçüler basitçe kelime dağarcığının bir parçası değildir. Sportif 911’den Panamera sedan ve Macan ve Cayenne SUV’lere kadar Porsche’nin ürettiği her şey duygu üretir. Bu, şirketin imzasıdır. Aynı zamanda en yeni yaratılışıyla korunması gereken şeydi.

Yeni görev
Porsche’nin son on yılda ilk olarak hibrit ürünlerle, ancak en çarpıcı şekilde 2015’te Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sunulan Mission E konseptiyle elektrifikasyona doğru sessiz ama istikrarlı bir şekilde ilerlediğini gördük. Orada, kendi arka bahçesinde, üretici dünyaya ilk tamamen elektrikli aracını tanıttı. Güç ve menzil açısından son nokta olması sürpriz olmadı.

2020 Porsche Taycan

Porsche Taycan

Beş yıldan biraz daha kısa bir süre sonra, çalışma şimdi bir üretim modeli olarak yollarımızda. Adını geçerken değişmiş olabilir ama ruhu ve “misyonu” aynı kalmıştır. Porsche’nin daveti üzerine kendimizi direksiyonun arkasına yerleştirdik ve Taycan 4S’yi Toronto’dan Ottawa’ya götürdük ve yeni gelenin taşıdığı logoya layık olup olmadığını kendimiz belirledik.

 

DNA bozulmamış
Program basitti. Hızla genişleyen Electrify Canada devresindeki ultra hızlı şarj istasyonlarından birini test etmek için programda Brockville’de bir durakla belirtilen şehirler arasında iki kez yolculuk yapın.

2020 Porsche Taycan 4S

Porsche Taycan 4S

2020 Porsche Taycan 4S, en başından itibaren, baştan sona bir Porsche olduğu mesajını veriyor. Yol tutuşu olağanüstü, duruşu etkileyici. Yolla sunduğu bağlantı hissi, bir 911 veya Panamera’nın sunduğu ünlü hislerin tipik bir örneğidir. Aslında, bu iki model arasında bir yerde araba kullanıyormuş gibi hissettim, ne yazık ki sesi olmasa da. Birini simüle etmek için elektronik bir koltuk değneği mevcuttur, ancak ikna edici değildir. Bu, arabaların yeşile dönmesi için yapılması gereken bir fedakarlıktır.

Elektrik konfigürasyonunun elbette avantajları vardır. Yeni başlayanlar için, elektrik aktarma organı mimarisinin konumlandırılması sayesinde ağırlık merkezi alçaltıldı ve optimize edildi. Dar dönüşlere veya keskin virajlara saldırırken Taycan sizi yerçekimine meydan okumaya davet ediyor… ve bunu yapmanıza izin veriyor. Tam olarak lastikler yola yapışıyormuş gibi değil, daha çok mıknatıslar arabayı yerde sıkıca tutuyormuş gibi.

Ve hızlanma hakkında ne söylenebilir? Ayağını yere koymaya cesaret ettiğinde akıl almaz bir şey oluyor ve sadece temel 4S versiyonunun direksiyonunu kullandığımızı unutmayın. Neredeyse korkutucu, ama kesinlikle eğlenceli. Yüzümüzde daimi bir gülümseme eğlence. Ve otoyol hızında olduğunuzda aynı derecede etkileyici. 100 km/s’de gaz pedalına basarsanız, göz açıp kapayıncaya kadar 130 veya 140 km/s hıza ulaşırsınız.

Keskin kenar
Porsche, elektrikli otomobil evrenine işleri basitçe yapma fikriyle girmiyordu. Taycan’ın teknik özelliklerini incelediğinizde yenilikçi yaklaşımları keşfediyorsunuz. Burada her şeyi listelemek çoğu insan için sonsuz ve sıkıcı olacaktır, ancak birkaç örnek size benimsenen felsefe ve etkililiği hakkında bir fikir vermek için yeterli olacaktır.

Her şeyden önce, Taycan’ın 800 voltluk bir mimariye sahip, genel standardı ikiye katlayan tek üretim elektrikli otomobil olduğunu bilmek önemlidir. Bu tür bir platform, ağırlıkta azalma da dahil olmak üzere çeşitli avantajlar sunar, ancak daha da önemlisi, daha yüksek kapasitesi nedeniyle daha hızlı şarj süreleri. Modelin sahip olduğu lityum iyon pil ise, test cihazımızın sahip olduğu Performance Battery Plus paketinin eklenmesiyle (aksi takdirde 79,2 kWh’lik bir pil devralır) 93,4 kWh’ye ulaşabilir.

Bu paket ile çıkış 562 hp’dir (522’ye kıyasla). Her iki durumda da süre 0-100 km/s’de 4 saniye olarak kalır. Turbo ve Turbo S modellerinde süreler sırasıyla 3,2 ve 2,8 saniyeye düşürülmüştür. Çılgın.

Aktarma organlarına gelince, her iki aksta da dört tekerlekten çekiş sağlayan elektrik motorları var. Hızlanma sırasında maksimum verimlilik sağlamak ve aynı zamanda araç seyir hızındayken menzili genişletmek için arka aks ile iki vitesli bir şanzıman ilişkilendirilmiştir.

 

topraklanmış kalmak
Tahmin edebileceğiniz gibi bu tür yeteneklerle şasi, yerçekiminin etkilerine karşı koymak için bir dizi teknoloji ile donatılmıştır. Böylece Taycan, tüm şasi bileşenlerinin çalışmasını gerçek zamanlı olarak analiz eden ve senkronize eden Porsche 4D Şasi Kontrol sistemi ile donatıldı. Taycan 4S ayrıca Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) sistemini içeren uyarlanabilir bir havalı süspansiyon ile donatılmıştır.

Düzenli frenleme işlemlerinin yüzde 90’ı elektrik motorları tarafından yapıldığından, rejeneratif frenleme bile farklıdır. Fren pedalına basıldığında elektrik motorları jeneratör olur. Direksiyonda, genellikle elektrikli modellerde olmayan geleneksel bir fren sisteminden nadiren bir fark görürsünüz.

Enerji geri kazanımından bahsetmişken, Taycan’ın sistemi, ultra hızlı terminaller ile yıldırım hızında şarj edilmesini sağlar. Brockville, Ontario’da kullanılan Electrify Canada sistemi, 30 dakikadan kısa bir sürede neredeyse tamamen şarj olmamızı sağladı. Porsche, menzili yüzde 5’ten yüzde 80’e çıkarmak için yaklaşık 22 buçuk dakika konuşuyor ve biz de buna tanık olduk. İlginç bir şekilde, bir Taycan satın alındığında, Electrify Canada sisteminde ilk üç yıl boyunca herhangi bir şarj işleminin ilk 30 dakikası ücretsizdir. Normalde, işlem başına maliyet yaklaşık 15 $ ‘dır.

 

İç dizayn
İçeride, Porsche fütüristik bir sunum sunuyor, ancak ünlü olduğu klasik unsurlardan vazgeçmedi. Gösterge bloğundaki geleneksel yuvarlak kadranlar artık geride kaldı; bunun yerine sürücü önlerindeki kavisli ekranda yuvarlak grafikler buluyor. Avantajı, görüntülenen bilgileri özelleştirebilmeniz ve istediğiniz şeye erişebilmenizdir. Ancak dezavantajı, sürüş konumunuza bağlı olarak önünüzdeki her şeyi aynı anda göremeyebilmenizdir.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram