Home » 2022 BMW 330e İnceleme

2022 BMW 330e İnceleme

by adminn1
0 comment
2022 BMW 330e

Benzin fiyatlarının yükselip düşmesiyle (çoğunlukla yukarı), elektrikli bir araç fikri giderek daha çekici hale geliyor. Ve açıkçası, elektrikli formatın geleceğini merak etmenin zamanı geldi. Gelecek elektrikte ve tüm üreticiler şu anda serilerinde bir veya daha fazla elektrikli varyant sunuyor.

BMW 330e

2022 BMW 330e

Elektrikli araçların piyasaya çıkması, sürücülerin benzin fiyatından önemli ölçüde tasarruf etmelerini sağlarken, bundan yeni bir zorunluluk ortaya çıkıyor: şarj terminaline erişim. Evde bir tane olması gerekir ve uzun bir yolculuğa çıkacaksanız, yol boyunca sık sık şarj etmeyi planlamanız gerekir.

Avrupa’ya yapacağımız aile gezimizi planlarken kendimize tam da bu soruyu soruyorduk. Orada elektrikli araçların çok daha fazla olduğunu ve hızlı şarj istasyonlarının Kuzey Amerika’dakinden daha yaygın olduğunu biliyoruz. Ancak bu şarj istasyonlarının evde olduğundan çok daha fazla kullanıldığı da doğru.

2022 BMW

BMW

Bunu bilerek, bahislerimizi korumaya ve gezimiz için melez olmaya karar verdik. Almanya’da satın alacağımız bir BMW 330e için BMW Kanada ile anlaşmalar yaptık. BMW projeyi hemen kabul etti ve hatta pastanın üzerine krema olarak muhteşem bir 330e Touring’i bize emanet etti. Hepimizin bildiği gibi, vagonlar nihai aile taşıma arabaları olarak kabul edildiğinden, Avrupa Touring versiyonları için sıcak bir yerdir. Elbette, SUV’ler zemin kazanıyor, ancak neyse ki (en azından benim görüşüme göre), Eski Kıta’da henüz çoğunluk değiller.

 

2022 BMW 330e

Plug-in hybrid (PHEV) olan 2022 BMW 330e hakkında kısa bir hatırlatma. Hem pille çalışan bir elektrik motoruna hem de içten yanmalı bir motora sahiptir. Dört tekerlekten çekişli xDrive modeli için tahmini saf elektrik menzili 32 km’dir. 330e gibi bir PHEV, yerel seyahat için elektrikli menzili ve gerektiğinde devreye giren bir gaz motoruyla size her iki dünyanın en iyisini sunar.

2022 BMW 330e

BMW 330e

Kaputun altında, 181 hp ve 258 lb-ft tork sağlayan 2.0L turboşarjlı 4 silindirli bir motor var. Elektrik motoru 107 hp ve 77 lb-ft tork sağlıyor. Hızlanma sırasında biraz daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğunuzda gücü 10 saniye boyunca 40 beygir artıran XtraBoost özelliği de dahil olmak üzere iki motor birleştirilmiş 288 hp ve 310 lb-ft torka ulaşıyor.

 

Birinci gün
Uçaktan biraz jet gecikmeli tökezledikten sonra Frankfurt’taki “aile” aracımıza sahip olduk. Hepimiz bu 330e’yi keşfetmekten heyecan duyduk. Ya da 2021 yazında Kanada’da zaten bir sedan versiyonunda kullandığım için yeniden keşfedin. Aradaki fark şu ki, iki yetişkin ve iki gencin yanı sıra bize eşlik eden dört valizi de sığdırmak zorunda kaldık. Touring versiyonu, sedan için 375 litreye kıyasla 410 litre kargo alanına sahiptir. Küçük bir Tetris oyunu ve tüm bavullar güvenli bir şekilde bagaja yerleştirildi.

Pilin bagajın altını kapladığı ve bu da kargo alanının bir kısmını öldürdüğü bu plug-in hibrit versiyon hakkında bilgi sahibi olmalısınız. 3 Serisi bir sedanın elektrifikasyonsuz bagaj kapasitesi hala 480 litredir. Ancak tüm versiyonlarda arka koltuklar katlanabilir, bu da bagaj alanını kaybetmenin acısını biraz azaltır.

Beemer’ımızın rahat deri koltuklarına yerleştikten sonra yola çıktık. Arabanın GPS’ini çalıştırdık ve Fransa’ya, daha doğrusu Strasbourg’a doğru yola çıktık. 216 km’lik küçük bir mesafe. GPS önümüzde 2 saat 40m seyahat süresi olduğunu gösteriyordu… gerçi bu, Almanya’da olduğumuz için otoyolun birkaç bölümünün bizi beklediği gerçeğini hesaba katmıyordu. Bu arada bize rehberlik eden GPS, baş üstü ekranında bile yolu gösterdi, hoş bir dokunuş.

 

Otoyola çıktık, benzin deposu ve hibrit sistemimizin aküsü dolu. Araç bilgisayarının elektrik motoru ve benzinli motor arasındaki dağılımı bağımsız olarak yönetmesini sağlayan Normal modda akıllıca sürdük. Fazla düşünmedik ve sabah trafiğinin yoğun olduğu saatlerde gezinmeye odaklandık. Birkaç düzine kilometre ve kasabaya doğru giden yolcu akışını geride bırakmıştık.

Seyir hızına alıştıktan sonra, yolculuğumuzda sıkça kullanılan hız sabitleyici sayesinde trafik kolayca hareket etti. Limit 90’dan 110’a ve ardından 130 km/s’ye çıktı. Her şey yolunda gidiyordu, hız sabitleyicinin hız seçicisine küçük bir dokunuş, hızımızı her seferinde 10 km/s’lik artışlarla artırıyordu. Jet gecikmeli arka koltukta oturanlardan erteleme duydum. Araba sıcaktı, sabah güneşi neredeyse gözlerimizi kamaştırıyordu ve yol, Almanya’da her zaman olduğu gibi, bir bilardo masası kadar pürüzsüzdü!

 

Limit yok
Uzun zamandır beklenen işaret geldi, Sport+ moduna basma ve sağ pedalı ezme işaretim. O zamana kadar araç çok sessizdi ve araç kelimenin tam anlamıyla yolda süzülüyordu. Sport+’da motor, kabinde varlığını daha fazla hissettirdi ve duydu ve bizi daha boğuk bir sesle kutsadı. Süspansiyon ve direksiyon da güçlendi. Hızlanma canlı ve anlıktı; hız göstergesinin ibresi hızla, çok hızlı bir şekilde tırmandı ve sonunda 230 km/s’de platoya ulaştı. Sürücüden 240 km/s’yi geçmemesini isteyen ön paneldeki BMW talimatlarına görev bilinciyle saygı duymama rağmen hayat güzeldi!

Bu inanılmaz hızda birkaç düzine kilometre boyunca devam etti, araba en ufak bir çaba belirtisi göstermedi. Bir noktada yol iki şeride düştü. Sorun değil, 160 ile 180 km/s arasında bir seyir hızında devam ettik. Bu tür hızlarda, bu araba ciddi bir mil yiyicidir, içeride kendimizi çok güvende hissetmeye devam etmemize rağmen gideceğimiz yere olan mesafe hızla daralır. Hızlanma ve frenleme basit ve doğrudandı ve 216 km’lik yol iki saatten biraz fazla bir sürede tamamlandı.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram