Home » 2020 Jaguar F-Pace S Kış Sürüşü: Güzel Bir Hızdan Fazlası

2020 Jaguar F-Pace S Kış Sürüşü: Güzel Bir Hızdan Fazlası

by adminn1
0 comment
2020 Jaguar F-Pace S

Arjeplog, İsveç – Olay şu: Ne kadar yeni araba, geçit ve kamyon sürsem de ya da ne kadar ileri teknolojiye maruz kalsam da, bu araçları çalıştıran sistemlerin bazılarının ne kadar gelişmiş hale geldiğine hayret etmekten kendimi alamam. Bunu söyledikten sonra, düzenli olarak ortaya çıkan argüman, bu sistemlerin sürücüden çok fazla sorumluluk alıp almadığıdır. Risk, fizik yasalarının hâlâ geçerli olduğunu, arabaların ve SUV’lerin ağır olduğunu ve her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olduğumuzdan emin olmamız gerektiğini unutmalarıdır.

Jaguar F-Pace S

2020 Jaguar F-Pace S

Geçenlerde Jaguar Buz Akademisi’nde buz ve karla kaplı pistlerde 2020 Jaguar F-Pace S SUV’u sürerek birkaç gün geçirdim ve bir kez daha teknolojik olarak nerede olduğumuza hayret etmekle baş başa kaldım. Ama aynı zamanda gerçeğe de geri getirildim.

Jaguar Buz Akademisi, aşina olmayanlar için, belirtilen hedeflerinden biri olarak, sürücülerin olumsuz koşullarda direksiyon başında daha rahat olmalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

Akademinin baş eğitmenlerinden biri olan Karl Jones, “Bazı insanlar, daha önce hiç bu koşullarda araba kullanmamışlardır” dedi. “Ve (akademi) sadece arabanın altlarında ne yaptığını anlamak, aşırı ve az savrulmanın ne olduğunu anlamak ve kaymayı düzeltmeyi öğrenmekle ilgilidir.”

2020 Jaguar

Jaguar

“Az kayma” ve “arkadan kayma” gibi terimleri esas olarak yarış bağlamında düşünebilsek de, yolda her gün sorunlara neden olabilecek şeyler aynı şeylerdir. Hızlanırken, ağırlık ön lastiklerin üzerinden düşer, temas alanları küçülür ve fazla çekiş gücünüz kalmaz, bu da burnu geniş tutmaya zorlar. Fren yapmak – hatta gaz kelebeğini kaldırmak – ağırlığı öne ve ön lastiklere doğru iterek temas alanlarını genişletir. Bu noktada, arka ucun dönüşü takip etmesi için hızlanıyorsunuz. Karla kaplı, kaygan bir yoldaysanız ve aracınızın iyice yıkandığını hissediyorsanız, hızlı bir fren ve gaza basmak sizi tekrar çevrimiçi duruma getirebilir.

2020 F-Pace S, torkun her iki aksa da dağıtılmasına ve ardından sistem gerekli olduğunu düşünüyorsa bir kez daha ayrı tekerleklere dağıtılmasına izin veren gelişmiş bir AWD sistemine sahiptir. SUV ayrıca bulmayı umduğunuz tüm çekiş kontrolüne (TCS), stabilite kontrolüne ve ABS sistemlerine sahiptir.

Ancak bu pistte çivili lastiklerde bile kıvranmasını sağlamak çok fazla zaman almıyor. Pistte yaptığımız egzersizlerden biri, pisti bozmaya çalışmamız ve piste nasıl geri döneceğimiz üzerinde çalışmamız gereken düşük hızlı bir yol tutuşu kursuydu. Bu koşullarda, tüm sistemler devreye girmiş olsa bile, bu arka ucu çalıştırmak için bir gaz kelebeği darbesinden biraz daha fazlası gerekti.

2020 Jaguar F-Pace S

Jaguar F-Pace S

TCS etkinleştirildiğinde, tekrar çevrimiçi olur, ancak bunu gaz tepkisini azaltarak ani bir şekilde yapar. Bu olduğunda, sürücü artık tam kontrolde değildir ve bu biraz rahatsız edici olabilir. O halde, hangi elektronik yardıma sahip olursa olsun, bir arabanın ne yaptığını öğrenmek için para ödüyor.

Peki F-Pace’te ne yaptık? Orada buz üzerinde TCS’yi kapattık ve mümkün olduğunda bir kayma başlatmamız ve kendimizi bundan kurtarmamız söylendi. Amaç, F-Pace’i parkurun saç tokalarından birinin tamamı boyunca kaydırmaktı.

F-Pace, üstlendiğimiz çeşitli modüller aracılığıyla güzel ve hızlı bir şekilde istekli ve yetenekli bir ortak haline geldi. Hatta hafta sonu boyunca benzer pistlerde RWD F-Type spor otomobil kullanma zevkini de yaşarken, günün en iyi işi deyince aklıma hep F-Pace geliyordu. İyi sıralanmış bir AWD sistemi bunu yapacak – size onu orada asma güvenini verecek ve çok az direksiyon müdahalesi gerekerek gaz kelebeğine geri dönmeye hazır olduğunda iletişim kurmak için iyi bir iş çıkaracaktır.

Kaputun altında bulunan (380 hp, 332 lb-ft tork) süper şarjlı V6 motoruna da bunun için teşekkür etmelisiniz. Süper şarjlı olduğu için, oldukça ilerici ve doğrusaldır, donma noktasının altındaki (artı rüzgar soğukluğu) sıcaklığın 15’inde giydiğim kalın tabanlı kışlık botlarla bile gaz kelebeğini ölçmenize izin verir.

Güç, kürek değiştiricili 8 vitesli otomatik şanzıman aracılığıyla aktarılır ve bu koşullarda iyi bir eşleşme sağlar. Hangi şanzıman modunda olduğunuza bağlı olarak vitesler değişen uzunluklarda tutulur – Spor için D veya S. Daha hızlı gaz tepkisi ve daha hevesli drift senaryolarına izin verdiği için S’de kilitli tutmamız söylendi. Ayrıca, sonunda düzlüklere ulaştığımızda, hızımızı daha hızlı artıracak ve bu da dönüşlere girerken daha hızlı tepki verme süresine sahip olmamızı zorladı.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram