Home » 2022 Lexus IS 500 F Sport Performans İncelemesi

2022 Lexus IS 500 F Sport Performans İncelemesi

by adminn1
0 comment
2022 Lexus IS

Otomotiv dünyası son 20 yılda çok değişti. Binyılın başlangıcından bu yana, endüstri – neredeyse damgalı – SUV’lara, aynı zamanda daha fazla bağlantıya, destekli sürüşe, herkes için güvenlik ve tabii ki elektrifikasyona doğru ilerledi. Ancak bu teknolojik kasırganın ortasında, bazı markalar geçmişe bağlı otomobiller sunmakta ısrar etti.

Lexus IS

2022 Lexus IS

Örneğin, 2008’den beri büyük ölçüde bozulmamış olan mevcut Dodge Challenger’ı veya 1970’lerden beri aynı yavaş gelişen formülü izleyen Volkswagen Golf GTI’sini ele alalım. Lexus bile GS (bizi birkaç yıl önce terk etti) ve LS gibi sedanlarla geçmişe bakma konusunda bir eğilim gösterdi. Japon otomobil üreticisi için, sportiflik söz konusu olduğunda, IS sedan’a hiçbir şey yaklaşamaz… belki aynı mimariye dayanan RC coupe dışında.

Muhtemelen – muhtemelen? – Lexus son kez IS 500 F Sport Performance ile “uygun fiyatlı” performans segmentine yeni bir gözden geçirilmiş baskı getiriyor. Hatırlayanlar için, Lexus 2008 model yılı için IS F sedanını teslim etmişti; kaputunun altında büyük bir V8 motora sahip ilk ve tek IS oldu. Bu 2022 IS 500’ün kaputunun altında oturan aynı motor.

Mesele şu ki, IS 500 F Sport Performance, 12 yıl önce AMG, M ve RS performans markalarını üstlenme misyonuyla ortaya çıkan F adını resmi olarak taşımıyor. İlk IS F, Alman devlerini tahttan indirmeyi değil, performansın Avrupa dışında var olduğunu kanıtlamayı başardı. Ama burada Lexus, F Sport’u seçti.

2022 Lexus

Lexus

Ancak Lexus’un steroid yapıda yeni IS’si için seçtiği isim ne olursa olsun, büyük motorları ve arkadan çekişli sürüşü sevenler, muhtemelen son kez de olsa, bir kez daha hizmet veriyor – çünkü işleri bu şekilde yapmak bugünlerde artık pek kabul görmüyor. bir sürü sebep.

Yakın zamanda 2022 Lexus IS 500 F Sport Performance’ı pistte olmasa da test etme fırsatı bulduk. Hayır, onu yalnızca çoğu sahibinin kullanacağı yolda sürdük.

 

Böyle bir isimle…
Yukarıda değindiğimiz gibi, bu sedanın adının çok az önemi var. Önemli olan, bu yeni varyant 2008’de neredeyse egzotik olan IS F’den çok diğer IS’ye daha yakın görünse bile, bu IS 500’ün IS F’nin layık bir torunu olmasıdır.

2022 Lexus IS

Lexus IS

IS sedan ile yakından ilişkili olan RC coupe’nin otantik F amblemini takması, ancak sedan takmaması biraz garip. Öte yandan, bu IS 500 F Sport Performance için talep edilen fiyat, RC F coupe için 87.550$’a kıyasla 72.900$’dır. Bu yüzden IS 500 sedan’ın coupe ile karşılaştırıldığında bir pazarlık olduğunu söylemek güvenli. İsim için ödeme hakkında konuşun…

 

görkemli V8
Coupe daha özel olabilir, ancak kalbini yeni IS 500 ile paylaşıyor. Her ikisinin de kullandığı doğal emişli 5.0L V8, birçok Lexus modelinde bulunanla aynı, ancak yine de ilk IS F’den daha fazla güç üretiyor. Aslında, ilk F’nin 416 hp ve 371 lb-ft torku ile karşılaştırıldığında, IS 500 472 hp ve 395 lb-ft tork sunar, bu rakamlar daha sportif misyonunu oldukça iyi gösterir.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio füzelerini unutmadığımız için en son Alman – hatta İtalyan ile karşılaştırıldığında, Lexus IS 500 güç cephesinde biraz geride kalıyor, ancak yine de zirveye ulaşan doğal emişli motoruyla rekabette öne çıkıyor. 2.500 ve 3.000 RPM arasında cömertlik. Ayrıca, gırtlak sesi bize genel olarak insanların – ya da en azından biz çıldıranların – 7.000 RPM’den çok da uzak olmayan, takometresinin tepesine kadar kükreyen bir V8’in mırıltısını ne kadar çok sevdiğini hatırlatıyor.

Rate this post

Leave a Comment

@2020 – All Right Reserved. Designed and Developed by imdbgram